Aktualności

Zalania i przepięcia najczęstszą przyczyną szkód w domach Polaków

Wyjazd wakacyjny wiąże się z pozostawieniem domu lub mieszkania bez opieki. Wtedy też nasza nieruchomość narażona jest na zdarzenia losowe, na które nie będziemy mogli od razu zareagować. 48% Polaków obawia się wysokich kosztów związanych z koniecznością ich usunięcia. Dlatego dobrze, jeśli wyjeżdżając na urlop możemy poprosić rodzinę czy sąsiadów o opiekowanie się naszym mieszkaniem. Jednak często nie mamy takiej możliwości. Dlatego przed wyjazdem powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo.

Pęknięta uszczelka, duży kłopot

Jak wynika z badania opinii, najczęściej występującą szkodą, którą zastają w swoich domach Polacy po powrocie z urlopu jest zalane mieszkanie. 14% z ankietowanych przyznało, że taka sytuacja była spowodowana zalaniem ich mieszkania przez sąsiadów. Prawie tyle samo osób (13%) wskazało, że to usterka w ich domu spowodowała zalanie mieszkania sąsiada. W obydwu przypadkach efektem są dość poważne szkody, a ich przyczyny są różne. Pęknięta rura lub uszczelka, źle zakręcony zawór wody, wadliwa instalacja wodno-kanalizacyjna. Polacy zdają sobie sprawę z tych zagrożeń. 49% osób przyznaje, że przed dłuższą nieobecnością w domu dokładnie zakręca zawór wody. Warto także zawczasu pomyśleć o zakupie polisy ubezpieczeniowej. – Decydując się na zakup polisy warto dokładnie zapoznać się z jej zakresem i sytuacjami, w których zapewnia nam ona realną ochronę, np. zweryfikujmy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia co Ubezpieczyciel rozumie pod pojęciem zalanie. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie pomoże w przypadku zalania na skutek deszczu, a także, gdy zostaniemy zalani z winy sąsiadów. Pamiętajmy jednak, że polisa ubezpieczeniowa nie zwalnia nas z dbania o należyty stan techniczny naszego domu czy mieszkania np. dachu– wskazuje Beata Żukowska, ekspert Concordii Ubezpieczenia.

Niebezpiecznie przepięcia

Kolejną, najczęściej występującą szkodą w domach i mieszkaniach są przepięcia. 9% badanych wskazało, że miało do czynienia z takim zjawiskiem. Mówimy o nim wtedy, gdy w sieci elektrycznej skokowo wzrośnie napięcie ponad maksymalną wartość określoną dla danej instalacji, sieci lub urządzenia. Może je spowodować podłączenie kilku urządzeń do jednego gniazda bez użycia listwy z bezpiecznikiem, uderzenie pioruna lub naprawy dokonywane przez osoby, które nie mają odpowiednich uprawnień. Przepięcie może prowadzić do spalenia sprzętów elektrycznych podpiętych do sieci a w skrajnych przypadkach także do pożarów. Aby uchronić się przed takim zdarzeniem warto kupić i stosować w domu listwy przeciwprzepięciowe. To urządzenie pozwala jednym przyciskiem odłączyć prąd w kilku urządzeniach. Dzięki temu, nie musimy się obawiać, że podczas nieobecności w domu dojdzie do przepięcia, a nasze sprzęty elektroniczne będą bezpieczne. Jednocześnie widać dużą świadomość Polaków związaną z zagrożeniem przepięciem. Aż 67% przyznaje, że odłącza większość urządzeń od prądu przed dłuższą nieobecnością. – Jako ubezpieczyciel przypominamy naszym klientom o tym dlaczego warto stosować listwy przeciwprzepięciowe. W ramach kampanii “Przełącz się na bezpieczeństwo” edukujemy Polaków dlaczego warto takie listwy posiadać i odpowiednio używać – mówi Beata Żukowska, ekspert Concordii Ubezpieczenia.

Odpowiednio zabezpieczając nasze mieszkanie możemy spokojnie wyjechać z domu. Wystarczy pamiętać o kilku prostych działaniach, których wykonanie zajmie nam kilka chwil, ale w zamian zapewni spokojny odpoczynek i zwiększy bezpieczeństwo naszego mieszkania. Zakręcenie zaworu wody, dokładne zamknięcie okiem czy zastosowanie listwy przeciwprzepięciowej – to tylko niektóre z nich. Warto o nich pamiętać.

 

źródło obrazka; [ internet ]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com