Aktualności

Złamałem Twoje hasło! Czyli j akich haseł nie wybierać i po co Ci menadżer?

Wymyśl takie hasło, żebyś mógł je łatwo zapamiętać – znacie tę cenną poradę? Chyba

każdy kiedyś ją usłyszał. Niektórzy od rodziców, którzy wprowadzali nas w świat komputerów, inni od znajomych. Tym sposobem wiele osób swoje cenne dane ostatecznie chroni hasłami, które są kombinacją cyfr z dnia urodzin lub innej ważnej rocznicy, imieniem pupila czy dziecka. Niektórzy po tym, jak wymyślą trudne hasło, używają go do wszystkich swoich kont i rejestracji, a jeszcze inni zapisują je na kartce, którą noszą wszędzie ze sobą… Niestety, nie tędy droga. Wszystkie wspomniane praktyki powinny już dawno odejść w zapomnienie. Jakich jeszcze haseł unikać? I jak poradzić sobie z tymi trudnymi do zapamiętania?

Firma SplashData co roku przygląda się milionom haseł i typuje te najgorsze. Oto słynna lista najpopularniejszych haseł świata:

1. 123456 2. password 3. 12345678 4. qwerty 5. 12345 6. 123456789 7. f ootball 8. 1234 9. 1234567 10. baseball 11. welcome 12. 1234567890 13. abc123 14. 111111 15. 1qaz2wsx 16. dragon 17. master 18. monkey 19. l etmein 20. l ogin

21. princess 22. qwertyuiop 23. solo 24. passw0rd 25. s tarwars

Czy któreś z nich brzmi Wam znajomo? Jeśli tak to do dzieła i zaraz po przeczytaniu artykułu do k ońca, z acznijcie zmieniać s woje hasła na t e bardziej bezpieczne.

Jak wymyślić dobre hasło? Przygotowaliśmy z biór zasad, które pomogą Ci wymyślić dobre hasło:

 1. Twoje hasło powinno składać się z minimum 8 znaków
 2. W haśle powinny występować wielkie i małe l itery
 3. W haśle powinny znaleźć się cyfry. Nie wymyślaj jednak łatwych sekwencji — tak

  samo, jak łatwo przyszło ci jej zapamiętanie, tak samo hakerowi łatwo przyjdzie ich

  złamanie.

 4. Ważne są r ównież znaki specjalne ( interpunkcyjne l ub symbole)
 5. Hasło nie powinno zawierać nazwy użytkownika konta ( loginu)
 6. Nie powinno t akże zawierać i mienia użytkownika czy j ego nazwiska
 7. Wyklucz t akże wszelkie adresy związane z t woją osobą l ub f irmą
 8. Wyeliminuj i miona najbliższych, dzieci, r odziny, czy pupila
 9. Wymyśl wyszukane słowo, lub używaj nic nieznaczącej kombinacji liter. Według

  różnych badań w ponad połowie wszystkich haseł znajdują się pojedyncze wyrazy ze słownika, które zazwyczaj należą do grupy 10 tysięcy najczęściej wykorzystywanych słów w danym j ęzyku. Dla hakera t o 10 minut zabawy aby j e odkryć.

10.Odpuść zbyt oczywiste modyfikacje. Aby ataki słownikowe były trudniejsze do przeprowadzenia, większość serwisów wymaga od użytkowników tworzenia hasła zgodnie z określonymi zasadami. Na przykład: przynajmniej 6 znaków, koniecznie zawierających wielkie i małe litery oraz cyfry i znaki specjalne. Co za tym idzie? U większości osób wielka litera to tylko ta pierwsza, cyfra od 1 do 3, a najczęściej wybierane znaki specjalne: ! @#$. Brzmi znajomo?

11. Każde Twoje konto powinno być zabezpieczone i nnym hasłem

12.Nie wymyślaj łatwych podpowiedzi! Wiele stron w trakcie wybierania hasła do rejestracji pozwala także na podpowiedź, np. “nazwisko Panieńskie matki” lub “ulubiony zespół” – dla hakerów to pole do popisu, ponieważ niemal wszystkie informacje są w stanie wyczytać z Twojego konta na Facebooku.

Zapewne teraz zastanawiacie się jak w takim razie spamiętać te wszystkie wymyślone hasła? W dobie internetu, gdzie posiadamy swoje zarejestrowane konta w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu portalach, trudno jest zapamiętać wszystkie kombinacje różnorodnych haseł. Tutaj z pomocą przychodzi menadżer.

Menadżer haseł — czyli co dokładnie?

Z pomocą w kwestii poradzenia sobie z ilością skomplikowanych haseł przychodzą odpowiednie oprogramowania, np. tzw. menadżer haseł. Taka niewielka aplikacja umożliwia przechowywanie haseł do wszystkich naszych kont i profili – na portalach społecznościowych, wirtualnych skrzynkach pocztowych, w bankach czy kontach firmowych. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu aplikacji, w większości są one darmowe i można pobrać je z agregatorów programowych. – mówi Michał Trziszka, CEO firmy cal.pl. Wszystko, co musimy zrobić, aby sprawnie posługiwać się menadżerem, to wymyślić i zapamiętać jedno bardzo skuteczne hasło, które chronić będzie dostępu do naszego menadżera. W nim zapisujemy całą r esztę naszych t ajnych danych.

Najwyższy czas zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. Czym prędzej zmieńcie swoje hasła na t e najbardziej skuteczne – t o się Wam na pewno opłaci.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com