Reklamy
Aktualności Artykuł sponsorowany

Zmiany w Jednolitym Pliku Kontrolnym 2019 i 2020

Jednolity Plik Kontrolny, to znana już większości przedsiębiorców baza danych, o księgowości i finansach podmiotów gospodarczych. Obowiązki związane z JPK dzielą się na dwie główne części: konieczność co miesięcznego przesyłania niektórych części pliku oraz obowiązek dokonywania zrzutu całości danych na żądanie odpowiednich organów. W ostatnim czasie nastąpiło wiele zmian prawnych dotyczących JPK obecnie oraz JPK w przyszłości. Co czeka więc przedsiębiorców?

JPK_FA 2 – nowa wersja struktury na żądanie

Od 1 lipca 2019 roku ruszyła nowa formuła struktury VAT – JPK – FA (2). Struktura JPK_FA obejmuje faktury sprzedaży – są to przede wszystkim faktury VAT, faktury VAT korygujące, faktury VAT dokumentujące otrzymane zapłaty i inne. Nie ma tutaj miejsca na faktury RR oraz inne dowody sprzedaży, określone w ordynacji podatkowej. Omawiana JPK_FA, czyli faktury VAT, są jedną z 6 struktur na żądanie. Oznacza to, że od 1 lipca 2019 roku wszyscy przedsiębiorcy prowadzący księgi podatkowe i wytwarzający dowody księgowe w formie elektronicznej muszą móc udostępnić tę strukturę, na żądanie organów podatkowych. Wydawać się może kłopotliwe, iż na przekazanie takiej struktury podatnik będzie miał minimalnie 3 dni – to na tyle krótki czas, że w przypadku nie prowadzenia odpowiedniej struktury na bieżąco, może stanowić problem z uzupełnieniem ich, w przypadku żądania organu.

Od wyznaczonej daty (1 lipca 2019), faktury muszą być wprowadzane do pliku według nowego wzoru i zasad (FA 2). Nową strukturę można pobrać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub jest dostępna w specjalnym oprogramowaniu do wysyłania JPK. W tym miejscu warto rekomendować, aby każdy podatnik sprawdził, czy jego program obejmuje te aktualizacje, ponieważ niedostosowanie się do nowych reguł może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla podatnika, w tym możliwością ukarania odpowiednimi karami finansowymi.

Nowy JPK_VDEK

Jeszcze większą rewolucją w zakresie JPK, jest projekt tak zwanego JPK_VDEK. Według projektu, będzie to rozszerzona wersja obowiązkowo przekazywanego JPK_VAT, która stanowić ma swoistego rodzaju połączenie funkcjonującego JPK_VAT, ze znanymi podatnikom deklaracjami VAT-owskimi (w szczególności deklaracją VAT-7 i VAT-7K). Docelowo, podatnicy mają wszystko deklarować w tym jednym Jednolitym Pliku Kontrolnym i wysyłać go elektronicznie do urzędów skarbowych, zaś nowelizacja ma powodować uproszczenie, poprzez eliminację znanych deklaracji VAT-owskich oraz ich dodatkowych załączników oraz wniosków.

Pierwsze zmiany obejmą duże przedsiębiorstwa, które nowy system wprowadzą już od 1 stycznia przyszłego (2020) roku. Reszta przedsiębiorców dołączy do nich po półrocznym okresie oczekiwania, czyli od 1 lipca 2020 roku. Podmioty mniejsze – jeżeli chcą, mogą skorzystać ze zmian wcześniej, aczkolwiek należy jednak pamiętać, że jeżeli zdecydują się na to rozwiązanie, nie będą mogły się wycofać.

Podobnie jak w przypadku nowej struktury JPK_FA (2), za niezastosowanie się do zmian w zakresie JPK_VDEK ustawodawca przewidział odpowiednie kary dla przedsiębiorców, w tym przede wszystkim sankcje finansowe.

Reklamy