Reklamy
Aktualności

ZUS: pierwszy prawdziwy e-urząd?

Nie spodziewaliśmy się takiej rewolucji po ZUS-ie. To instytucja, która jeszcze niedawno rozpisywała przetarg na 3,5 calowe dyskietki a cyrk z informatyzacją ciągle trwa. Czytelnicy – czy założyliście już profile? Jakie wrażenia?

Ruszyła PUE – Platforma Usług Elektronicznych. Dzięki niej sprawdzisz w internecie stan swojego konta w ZUS i OFE, poradzisz się u wirtualnego doradcy, złożysz dokumenty albo umówisz wizytę.

Projekt cyfryzacji zakładu ubezpieczeń w 85 proc. jest finansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kosztuje 100 mln zł. Ma przede wszystkim usprawnić obsługę klientów ZUS, ograniczyć ich wizyty w placówkach i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu.

Przez internet można wystąpić o zaświadczenie ubezpieczeniowe, złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i sprawdzić wysokość świadczeń dla emerytów i rencistów. Każdy ma też dostęp do informacji o stanie zgromadzonych od 1999 roku składek (również w OFE).

PUE działa pod adresem www.pue.zus.pl, rejestracja wymaga potwierdzenia podpisem elektronicznym lub bezpłatnym profilem ePUAP, można też później potwierdzić swoje dane bezpośrednio ZUS-ie. Plusem jest moduł ePłatnik pozwalający wysyłać wysłać deklaracje rozliczeniowe dotyczące składek.

Reklamy