Reklamy
Aktualności

Zużycie energii z kalkulatorem w ręku

Koszty zużycia energii elektrycznej należą do jednych z najistotniejszych w ogólnym rozrachunku prowadzenia działalności gospodarczej lub zwykłego gospodarstwa domowego. Nic więc dziwnego, że zarówno we własnych domach jak i w firmach staramy się racjonalnie korzystać z prądu i szukać oszczędności tam, gdzie tylko jest to możliwe. Biorąc zwykły kalkulator do ręki możemy całkiem dokładnie oszacować koszty i dzięki temu podjąć decyzję dotyczącą zużycia energii, która będzie się nam opłacać.

Kalkulator i moc energetyczna urządzeń

Zacznijmy od przyjrzenia się urządzeniom zasilanym prądem  w naszych domach. Do niedawna jedynie producenci elektrycznego sprzętu AGD musieli dokładnie określać moc w  kartach produktu. Obecnie ilość zużywanych kilowatów podczas pracy znajdziemy nie tylko w specyfikacjach pralek, zmywarek czy lodówek ale też w licznych urządzeniach RTV, komputerach czy też we wszystkich innych aparatach zasilanych prądem. Mnożąc moc urządzenia przez liczbę godzin pracy w ciągu doby lub w ciągu miesiąca otrzymamy zużycie energii dla każdego z nich z osobna. Dzięki temu zorientujemy się, które z nich zużywa najwięcej energii i co za tym idzie, które z nich powinniśmy przełączyć na tryb energooszczędny, a jeśli go nie posiada wymienić na nowszy i bardziej ekologiczny model. Jeśli jednak nie bardzo ufamy informacjom umieszczanym przez producentów w specyfikacjach produktów, albo wątpimy w wynik naszych kalkulacji, zawsze możemy zaopatrzyć się w przenośny miernik elektryczny. Podłącza się go do gniazdka między wtyczką urządzenia i miejscem poboru zasilania i w ten sposób określa dokładnie jakie jest zużycie prądu podczas pracy, a także w trybie stand-by. Przenośny miernik elektryczny w dobitny sposób udowodni nam, że o wiele lepiej jest wyłączać urządzenia z sieci niż pozostawiać je w trybie czuwania na noc albo na czas, kiedy nie ma nas w domu.

Kalkulator i średnie zużycie energii

Chcąc mieć bardziej ogólny obraz sytuacji możemy zajrzeć do statystyk prowadzonych przez dostawców prądu. Niektórzy z nich proponują na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory online, z typowymi scenariuszami użycia dla domu zamieszkanego przez singla, parę, lub rodzinę z jednym dzieckiem albo wielodzietną. Dla każdego z tych scenariuszy roczne zużycie może wynosić odpowiednio 1250 kWh, 1500 kWh, 1800 kWh oraz 2100 kWh. Z kolei inni dostawcy, tacy jak RWE mają dokładnie wyliczone średnie zużycie prądu dla każdej grupy przyłączeniowej. Trzeba wiedzieć, że jako odbiorcy indywidualni zarówno z terenów wiejskich jak i miejskich zakwalifikowani będziemy do V grupy przyłączeniowej, tak samo zresztą jak większość firm usługowych, handlowych czy zajmujących się drobnym przemysłem. Wartość średniego zużycia prądu dla V grupy przyłączeniowej według tabeli sporządzonej przez RWE wynosi na rok 2505,14 kWh, na miesiąc 208,76 kWh, a na dobę 6.86 kWh. Analizując posiadane przez nas rachunki albo prognozy zużycia energii sami możemy określić czy odbiegamy od normy, czy jeszcze się w niej mieścimy. Oczywiście idealnie byłoby gdybyśmy zużywali mniej energii, niż określone w tabelach średniego zużycia wartości. Jeżeli jeszcze tak się nie dzieje, zawsze możemy poczytać porady RWE dla domu, jak obniżyć wysokość rachunków za prąd.

Kalkulator i taryfa energii elektrycznej

Podstawową decyzją podczas podpisywania umowy o dostawę prądu będzie wybór odpowiedniej taryfy. To od niej właśnie zależeć będzie wysokość naszych rachunków za zużycie energii w przyszłości. Jeśli uważamy, że płacimy zbyt wiele, zastanówmy się czy nie warto zmienić taryfy na inną. Zapewne większość z nas korzysta z taryfy G11, w której za prąd płacimy stałą cenę niezależnie od pory dnia i nocy. Tymczasem zmiana na taryfę G12 może przynieść spore oszczędności. Wystarczy tylko, że większość energochłonnych czynności w domu, takich jak pranie, gotowanie na elektrycznej kuchence lub odkurzanie przeniesiemy na godziny od 13 do 15 w dzień albo na noc po godzinie 22. Może się okazać, że również specyfika działalności naszej firmy, zwłaszcza gdy zajmujemy się pieczeniem chleba, drukowaniem lub obsługą hoteli może pozwalać na wykorzystanie tańszej, nocnej taryfy. Są jednak i tacy użytkowcy, którzy w miejscu poboru prądu przebywają głównie po godzinach szczytu albo w weekendy,  dla nich również dostawcy mają propozycję specjalnych taryf weekendowych. Wreszcie dla niektórych z nas ważna będzie gwarancja stałej ceny energii elektrycznej. W ofercie niektórych dostawców prądu można wybrać opcję pozwalającą uniknąć ryzyka wzrostu ceny przez 3 lata, co z pewnością  pozwoli na dokładne planowanie wydatków na ten czas.

Reklamy