Reklamy
Artykuł sponsorowany

Zakup i wynajem aut dla firm. Jak mieć go na korzystnych warunkach?

Niektóre branże, profesje i obszary działalności gospodarczej wymagają korzystania na co dzień lub w często pojawiających się sytuacjach z samochodu. Auto umożliwia takim przedsiębiorcom prowadzenie działalności, rozwój oraz świadczenie konkretnych usług. Samochód można kupić za gotówkę lub leasing. Jest też opcja wynajmu auta na firmę w kilku wariantach, w tym długoterminowym. Która możliwość okazuje się dla Ciebie najbardziej opłacalna? 

Taxi na wynajem? Jakie masz jeszcze możliwości? 

Trudno świadczyć usługi przewozu osób, również po mieście, bez posiadania samochodu. Taksówkarze bardzo często decydują się na zakup własnego auta, nierzadko na raty ze względu na wysoką cenę samochodu. Dobrą alternatywą jest wynajem samochodów taxi, czyli zdecydowanie tańszy wariant pozyskania pojazdu oraz korzystna opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Wynajem długoterminowy taxi to dzierżawa samochodu na okres wskazany w umowie. Bardzo dużym udogodnieniem dla najemcy jest przejęcie wszelkich obowiązków związanych z utrzymaniem auta oraz kosztów tego dotyczących przez wynajmującego. 

Możesz również zdecydować się na leasing, który nie wymaga od Ciebie dużego wkładu finansowego. W tym przypadku musisz jednak pamiętać, że to Ty odpowiadasz za auto i to na Tobie spoczywają obowiązki jego utrzymania. Wynajem taxi w Warszawie, ale też leasing, są bardzo popularne, podobnie jak w innych dużych miastach. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozpoczęcie działalności lub też natychmiastowa poprawa komfortu jazdy pasażerów w przypadku wymiany. 

Wynajem auta na firmę. Czy to lepsza opcja od wypożyczalni samochodów dla firm?

Nie tylko taxi, ale też inne samochody na potrzebę firmy możesz wynająć w długoterminowej opcji lub też skorzystać z usług wypożyczalni samochodów na firmę. Wynajem na dłuższy, określony w umowie czas, jest korzystniejszy cenowo dla najemcy. Każdemu doskonale jest znana teoria, im dłużej, tym taniej. Długoterminowy wynajem aut dla firm związany jest z comiesięcznymi kosztami, jednak będą one niższe, niż wtedy, kiedy korzystamy z usług wypożyczenia samochodu na firmę. Druga możliwość to zazwyczaj wyższe koszty. Cena dotyczy wypożyczenia pojazdu na jeden dzień lub miesiąc, co w firmie jest raczej rzadkością. Będzie to dobry wybór, jeżeli auto jest Ci potrzebne jednorazowo na kilka do kilkunastu dni. Wynajem auta na firmę pozwala Ci na korzystanie z niego przez zdecydowanie dłuższy czas. Otrzymujesz wsparcie z zakresu napraw i serwisu oraz nie jesteś odpowiedzialny za opłaty. Jedyne o czym musisz pamiętać, to comiesięczna opłata za samochód.  

Samochody gastronomicznewynajem długoterminowy czy wypożyczalnia? 

Wynajem auta na firmę dotyczy również gastronomii. Coraz chętniej i częściej jemy w plenerze, cenimy sobie swobodny klimat, jaki panuje m.in. na zlotach food trucków. Tak duże zainteresowanie jedzeniem z przyczepy stało się dla wielu inspiracją do stworzenia własnej firmy. Chcąc móc świadczyć podobne usługi, potrzebny jest samochód gastronomiczny. Wynajem jest wyraźnie tańszą opcją, niż jego zakup. Chcąc kupić go za gotówkę, trzeba dysponować niemałym budżetem. Jeżeli nie planowałeś aż tak dużego początkowego wkładu własnego w swój biznes, to wynajem auta gastronomicznego na dłuższy czas jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że jest to biznes sezonowy, chociaż zdarzają się tacy, którzy nawet zimą „karmią” ludzi z przyczepy. To bardzo kreatywne i w wielu przypadkach dobrze się sprawdza. Auto gastronomiczne możesz też kupić w leasing. W czasie trwania umowy nie jesteś w pełni właścicielem pojazdu, ale możesz z niego korzystać i po upływie określonego czasu zyskujesz możliwość wykupienia auta za konkretną kwotę. Wypożyczalnie samochodów też mają w swojej ofercie auta gastronomiczne. Podobnie jak w innych branżach, również w tej, koszty te będą wyższe, niż jest to przy wynajmie długoterminowym. 

Długoterminowy wynajem aut dla firm czy leasing? 

Istnieje kilka form finansowania dóbr, jakie są potrzebne w firmie i używane na jej potrzeby. Jeżeli chodzi o samochody, to jedną z częściej wybieranych jest leasing. Przez okres trwania umowy właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Klient płaci comiesięczne raty, dzięki którym może korzystać z auta. Ty jednak decydujesz, czy wybierasz opcję z wkładem własnym czy bez żadnego Twojego udziału finansowego. Umowa podpisywana jest na czas określony, po którym możesz mieć szansę na wykupienie samochodu, co jest uzależnione od rodzaju leasingu, a także warunków zawartych w umowie. Jednak to Ty przez czas trwania umowy jesteś odpowiedzialny za wszelkie naprawy i serwis i to Ty ponosisz koszty eksploatacji pojazdu. 

Alternatywą dla leasingu jest długoterminowy wynajem auta na firmę. Jest to opcja cechująca się niskimi comiesięcznymi ratami, co z pewnością docenią przedsiębiorcy na początku swojej biznesowej kariery. Właścicielem pojazdu pozostaje firma wynajmująca i to ona odpowiada za serwis i naprawę oraz koszty z tym związane. W umowie zdefiniowany zostaje przebieg, co ma wpływ na koszt serwisu. Zarówno leasing, jak i wynajem auta na firmę można rozliczyć w kosztach firmowych. 

Wynajem długoterminowy samochodów – odliczenie VAT 

Jaka jest zależność między wynajmem długoterminowym samochodu a VAT?Pojazd, który jest używany w firmie na jej potrzeby, może być kosztem firmowym i podlega rozliczeniu. Warto jednak pamiętać, że od roku 2019 zmianie uległy przepisy z tym związane. Wydatki podlegają limitowaniu i obejmują maksymalny 150 tys. zł wartości pojazdów, które są leasingowane, wynajmowane lub dzierżawione. Jeżeli jednak spełniasz te warunki i korzystasz z auta wyłącznie w celach służbowych, to możesz odliczyć 100% podatku VAT wynajmu długoterminowego samochodu. Odliczenie VAT jest możliwie tylko po wcześniejszym zgłoszeniu auta na druku VAT-26. 

Posiadanie samochodu w firmie bez dużego wkładu finansowego lub bez udziału Twojego budżetu, jest możliwe. Masz kilka opcji – długoterminowy wynajem auta na firmę, wypożyczenie na krótki okres lub leasing. Który wariant odpowiada Ci najbardziej? 

Reklamy