Reklamy
Artykuł sponsorowany

Co powinniśmy wiedzieć o pustakach ogrodowych?

Gdy chcemy zbudować estetyczne i trwałe ogrodzenie, powinniśmy sięgnąć po łupane pustaki ogrodzeniowe. Ułatwiają one wznoszenie słupów i pozwalają na szybkie wyznaczenie granicy działki. Ten materiał posiada wiele zalet. Część z nich przedstawiamy poniżej!

Czym charakteryzuje się łupany pustak ogrodzeniowy?

Bloki ogrodzeniowe stanowią znakomity kompromis między ceną a jakością. Pustak ogrodowy jest względnie tani – kosztuje najwyżej dwadzieścia kilka złotych za sztukę. W tej cenie otrzymujemy jednak wysoką wytrzymałość na czynniki atmosferyczne, przede wszystkim zaś pękanie pod wpływem mrozu. Jeśli porównamy odporność na uszkodzenia mechaniczne z innymi materiałami służącymi do budowy ogrodzeń, pustak ogrodzeniowy z pewnością znajdzie się w czołówce.

Jak buduje się ogrodzenie z pustaka łupanego?

Technologia budowania z pustaka ogrodzeniowego wymaga zastosowania zbrojeń. Ustawia się je pionowo w ogrodzeniu, a następnie zalewa betonem. Ułożenie bloczków jest dość proste – powinni sobie z nim poradzić nawet amatorzy. W naszej szerokości geograficznej dobrym pomysłem może się okazać izolacja. Ważne jest przede wszystkim zabezpieczenie konstrukcji ogrodzenia przed pochodzącą z gruntu wilgocią. Taki zabieg nie jest drogi, a jeśli jest wykonany poprawnie, przynosi dobre rezultaty. Wylewkę betonu należy wykonać po montażu każdego poziomu ogrodzenia – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować właściwe spoinowanie. Jeśli na szczycie budowanego przez nas murku mają znaleźć się daszki, możemy je dodatkowo zabezpieczyć przed działaniem deszczu. Używamy do tego silikonu. 

Dostosowanie do stylu architektonicznego domu i ogrodu

Istnieje tak dużo rodzajów i faktur pustaków ogrodzeniowych, że znalezienie typu pasującego do otoczenia nie powinno stanowić problemu. Bloczki świetnie imitują naturalny kamień, który często jest elementem stylu klasycznego czy angielskiego. Jeśli zarówno budynek, jak i ogród prezentują estetykę surową i minimalistyczną, wybierzemy zapewne inny materiał. Zawsze jednak możemy próbować wydzielić w ogrodzie kilka stref prezentujących różne konwencje.

Oprócz powyższych kwestii warto wziąć pod uwagę aspekty praktyczne. Choć pustaki ogrodzeniowe nie są jakoś szczególnie wrażliwe na zabrudzenia, po jakimś czasie oczywiście mogą pojawić się na nich plamy z błota lub mech. Na szczęście konstrukcja wykonana z łupanych bloczków bardzo łatwo daje się czyścić – w większości wypadków wystarczy interwencja mokrej szmatki. Ten plus uzupełnia tylko bogatą listę zalet pustaków ogrodzeniowych. Jedno jest pewne – warte są swojej ceny!

 

Reklamy