Reklamy
Artykuł sponsorowany

Drukarnia internetowa czy lokalna?

Poszukując drukarni do stałej współpracy wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty drukarni internetowej czy może lepiej postawić na drukarnię lokalną. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które warto poznać, zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Dopasowanie oferty

Jednym z najważniejszych czynników, który powinien mieć wpływ na decyzję o wyborze drukarni, jest dopasowanie oferty do naszych potrzeb. Czasem lepiej będzie wybrać drukarnię specjalizującą się w druku określonych materiałów, a innym razem lepsza będzie drukarnia oferująca szeroki zakres materiałów do druku.

Od potrzeb zależnych z rodzajem materiałów do druku zależy również to, czy lepsza będzie drukarnia cyfrowa czy offsetowa. W wielu drukarniach oferowane są oba rodzaje druku, a wybór konkretnej metody jest zależny od tego, jak duży nakład chcemy wydrukować. W małych nakładach bardziej opłacalny jest druk cyfrowy, a w większych, kilkutysięcznych, offsetowy.

Sposób komunikacji

Drugą ważną rzeczą jest sposób komunikacji podczas składania zamówienia. W drukarni internetowej, takiej jak drukarnia JKB Print, komunikacja odbywa się zwykle w bardzo prosty sposób, a ułatwieniem są przeróżne automatyczne kalkulatory, które pomagają obliczać koszt wydruku. To przyspiesza proces realizacji zamówienia, ale taka komunikacja jest również ograniczeniem, gdyż nie możemy podjechać do drukarni, żeby zobaczyć próbkę papieru czy rodzaj spirali używanej do oprawy notesów. W takich sytuacjach lokalna drukarnia ma zdecydowaną przewagę.

Możliwość bezpośredniego kontaktu

Rozważając współpracę z drukarnią internetową musimy mieć świadomość, że organizacja spotkania z jej przedstawicielami, gdy będziemy chcieli omówić warunki współpracy będzie raczej niemożliwa. Natomiast w przypadku drukarni lokalnej, takiej jak np. drukarnia na Pradze-Południe, można nie tylko umówić się na osobisty odbiór zamówienia, ale również zobaczyć produkty znajdujące się w ofercie i na tej podstawie dokonać wyboru.

Patrząc na wszystkie wyżej wymienione cechy charakterystyczne drukarni internetowej i lokalnej nie można jednoznacznie powiedzieć, które z tych rozwiązań jest lepsze. Ideałem byłaby sytuacja, w której lokalna drukarnia umożliwia wycenę i składanie zamówień online, dając możliwość druku cyfrowego i offsetowego. Dzięki temu można by było wygodnie z niej korzystać, a w sytuacji konieczności obejrzenia na żywo jakiegoś produktu z oferty czy odbioru zamówienia, gdy zależy nam na czasie, bez trudu można byłoby do niej podjechać.

Reklamy