Reklamy
Artykuł sponsorowany gospodarka

Złote monety

Złoto to wyjątkowy metal. Od wieków zachwyca ludzi swym pięknym żółtym kolorem i niebywałym połyskiem. Jest kruszcem szczególnie cenionym przez jubilerów i od lat jest także surowcem stosowanym do bicia monet płatniczych. Chociaż nie wykorzystuje się już złota w obrocie gotówkowym, to wykonane z niego sztabki czy monety bulionowe w dalszym ciągu są poważnym środkiem inwestycyjnym, sposobem na lokatę kapitału czy obiektem kolekcjonerskim. Zastanawiasz się nad inwestycją? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z lokowaniem kapitału w złocie.

Czym są złote monety bulionowe?

Monety bulionowe, zwane inaczej lokacyjnymi lub inwestycyjnymi, to monety z metali szlachetnych – przeważnie ze złota, ale też z platyny, a nawet srebra – które są bite w celach inwestycyjnych, a także jako lokata kapitału. Często nie mają one podanej wartości nominalnej, a jedynie zawartość cennego kruszcu. Co ciekawe, złote monety inwestycyjne mogą mieć wartość kolekcjonerską, a ich nakład zależy od popytu.

Jaki stop ma złoto inwestycyjne?

Próba złotajest sposobem określenia zawartości danego metalu w stopie i wyrażana jest w promilach – tak więc stop zawierający 90% złota, będzie oznakowany jako próba 900. Złoto inwestycyjne charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością tego szlachetnego pierwiastka. Skład sztabek i monet bulionowych określa ustawa o podatku od towarów i usług, według której próba sztabek nie może być niższa niż 995, natomiast monet – 900.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Chcąc zabezpieczyć swój kapitał na ciągle niestabilnym rynku finansowym, warto rozważyć lokowanie pieniędzy w szlachetnych kruszcach. Co więcej, złoto inwestycyjne w formie sztabek i monet bulionowych jest zwolnione z konieczności opłacania podatku VAT. Złote monety inwestycyjne można więc traktować jako walutę, a nie surowiec, co czyni je wyjątkowo atrakcyjnym sposobem na lokatę kapitału w niepewnych czasach.

Od czego zależy cena złota inwestycyjnego?

Cena złota – czyli LBMA Gold Price – ustalana jest 2 razy dziennie przez ICE Benchmark Administration (IBA) w Londynie. W Polsce natomiast, cena złota lokacyjnego uzależniona jest od jeszcze jednego czynnika, czyli aktualnego kursu dolara amerykańskiego do złotówki. Rozważając inwestycję w złoto, czy to w formie sztabek, czy monet, należy wziąć pod uwagę oba powyższe czynniki – aktualną cenę w Wielkiej Brytanii oraz kurs USD.

Gdzie kupić złote monety?

Złoto lokacyjne znajduje się w ofercie Mennicy Polskiej: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/monety-bulionowe/. Na stronie dostępne są monety bulionowe zarówno krajowej, jak i zagranicznej produkcji, oferowane pojedynczo oraz w zestawach. Wszystkie monety w ofercie wykonane ze stopów złota z miedzią lub z dodatkiem srebra i wyróżniają się najwyższą jakością oraz precyzją wykonania.

Poszukując alternatywnego rozwiązania dla zabezpieczenia wartości swojego majątku, warto rozważyć lokowanie kapitału w złocie. Kruszec ten jest stosunkowo odporny na rynkowe zawirowania, kryzysy walutowe czy ruchy banków centralnych oraz, co najważniejsze, jego zasoby są ograniczone i nie można go „dodrukować”, jak to często ma miejsce w przypadku banknotów.

 

Reklamy