Lokaty krótkoterminowe to produkty, które – choć kojarzone z ofertą dedykowaną głównie klientom indywidualnym – mogą wspierać firmy w realizowaniu założonych planów oszczędnościowych. Szczególnie polecane są depozyty overnight. Sprawdź, dlaczego warto akurat na nie zwrócić uwagę. Firmy, którym udało się zgromadzić nadwyżkę kapitału, nie muszą trzymać pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Z pomocą przychodzą lokaty krótkoterminowe, które pozwalają na osiągnięcia dodatkowego zysku. Ich atutem jest jednak nie tylko możliwość  wypracowania odsetek, ale również swobodny dostęp do środków. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skorzystać z pieniędzy w dowolnym momencie – bez ryzyka utraty zysków.
Jak działają depozyty overnight?
Lokaty krótkoterminowe dla firm w formie depozytów overnight działają w sposób podobny do klasycznych lokat jednodniowych. Środki wpłacone jednego dnia wracają na konto bankowe następnego dnia – automatycznie powiększone o wypracowane odsetki. Pieniądze pobierane są po południu, aby wrócić na rachunek firmowy następnego dnia rano. Różnica między lokatami jednodniowymi a depozytami overnight jest prosta: te drugie bazują na stawce referencyjnej POLONIA. Uwzględnia ona średnie oprocentowanie niezabezpieczonych depozytów międzybankowych, które są zawierane w dniu roboczym do 16:30. Dlatego informacje o aktualnych stawkach pojawiają się w okolicach 17:00. Trudno jednoznacznie oszacować, jakie zyski przynoszą lokaty krótkoterminowe dla firm. Zależy to nie tylko od aktualnej wartości stawek POLONIA, ale również od warunków depozytów overnight. Jak pokazuje Lokata Krótkoterminowa dla firm dostępna w ofercie Toyota Banku – im większa wpłacona kwota, tym wyższe jest oprocentowanie. Przykładowo, dla depozytów powyżej 500 000 zł, odsetki wyliczane są na podstawie stawki POLONIA pomnożonej przez 0,60.
Dlaczego lokaty overnight są korzystne?
Depozyty overnight niosą za sobą wiele korzyści dla firm, które dysponują nadwyżką kapitału. Warto się na nie zdecydować m.in. z takich samych powodów, jak w przypadku innych lokat krótkoterminowych. Na korzyść takiego rozwiązania przemawiają następujące argumenty:
  • gwarancja zysków – odsetki naliczane są zawsze, niezależnie od sytuacji finansowej panującej na rynku,
  • utrzymanie płynności finansowej – w każdej chwili można zrezygnować z lokaty bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek.
Na tego rodzaju lokaty krótkoterminowe może zdecydować się każda firma, która widzi w tych depozytach szansę na pomnożenie zgromadzonego kapitału. Dużą zaletą jest stały dostęp do środków – można z nich korzystać w razie konieczności. Jeśli zastanawiasz się, czy depozyty overnight są rozwiązaniem korzystnym dla Twojego przedsiębiorstwa, przeanalizuj wszystkie „za i przeciw”.      

Zobacz również