Reklamy
Artykuł sponsorowany Prawo

Jak obstawiać mecze w sposób legalny? Czy jesteś pewien że Twój bukmacher działa zgodnie z polskim prawem?

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych obowiązuje już od ponad dwóch lat. W tym czasie firmy bukmacherskie musiały dostosować się do nowego prawa lub zakończyć działalność w Polsce. Kolejne spółki stoją w kolejce po licencję, ale nadal istnieją bukmacherzy, którzy prawo próbują obejść. Odpowiedzialność za korzystanie z usług takich firm spada niestety również na gracza, na którego nałożona zostać może bardzo wysoka grzywna. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić legalność bukmachera, u którego obstawia się zakłady.

Jeśli jesteś osobą która nie ma jeszcze doświadczenia w obstawianiu zakładów, to poza podstawowymi kwestiami związanymi z grą (więcej o tym znajdziesz na jak-obstawiac-mecze.pl) musisz także zwrócić dużą uwagę na to, czy bukmacher którego wybrałeś jest w Polsce legalny.

Polski rynek bukmacherski jest dość specyficzny i obstawiając mecze trzeba zachować dużą ostrożność. Obowiązują tu bowiem ściśle ustalone zasady prawne, których muszą przestrzegać wszystkie firmy chcące funkcjonować w tej branży. I choć mogłoby się wydawać, że wszelkie obowiązki wynikające z obowiązującego prawa dotyczą jedynie bukmacherów, to jednak nie jest to prawda. Odpowiedzialnością za korzystanie z usług firmy nie posiadającej odpowiedniej licencji może być obarczony również użytkownik, który zdecyduje się na taki krok. A sankcje nie są małe. Za urządzanie zakładów wzajemnych bez zezwolenia grozi kara finansowa w wysokości do 720 stawek dziennych i/lub kara pozbawienia wolności do lat 3. Oczywiście dla osób nie organizujących, a jedynie uczestniczących w takich grach przewidziane kary są mniejsze, ale i tak pozostają one bardzo wysokie. Za obstawianie u nielegalnego bukmachera gracz może być ukarany grzywną wynoszącą nawet do 120 stawek dziennych oraz utratą wygranych w takiej firmie pieniędzy. Przed rozpoczęciem obstawiania należy zatem zadać sobie pytanie: jak obstawiać mecze aby robić to zgodnie z polskim prawem? Przede wszystkim trzeba nauczyć się odróżniać bukmacherów działających zgodnie z prawem od tych nielegalnych.

Bukmacher oferujący w Polsce legalne obstawianie to taki, który posiada licencję Ministra Finansów. Takie zezwolenie wydawane jest na okres 6 lat. Lista legalnych bukmacherów dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów i każda zainteresowana osoba może sprawdzić tam jakim firmom wydane zostało zezwolenie. To najlepsze i najbardziej wiarygodne źródło informacji o legalności bukmachera. Jeśli firma bukmacherska znajduje się wśród legalnych bukmacherów na stronie Ministerstwa to użytkownik może być pewien, że firma rzeczywiście działa zgodnie z prawem, bo dowiaduje się o tym bezpośrednio od samej instytucji wydającej licencje.

Legalni bukmacherzy informują też o numerze wydanego zezwolenia na własnej witrynie internetowej.

Z kolei listę stron internetowych na których oferowane są gry hazardowe w sposób niezgodny z polskim prawem można sprawdzić korzystając z tzw. Rejestru Domen Zakazanych. Znajdują się tam adresy stron bukmacherów, którzy nie mają licencji na działalność w Polsce, a mimo wszystko usiłują docierać ze swoją ofertą do polskich graczy. Dostawcy internetowi są zobowiązani stale blokować dostęp do stron widocznych w tym rejestrze, ale czasem takie firmy są bardzo zdeterminowane i próbują dotrzeć do polskich klientów stosując różne sztuczki. Dlatego należy być na tym punkcie szczególnie wyczulonym, aby przez przypadek nie skorzystać z oferty takiej firmy, narażając się tym samym na odpowiedzialność prawną. 

Jeśli chcesz więc mieć pewność że obstawiasz mecze w sposób zgodny z prawem, to warto sprawdzić legalność firmy bukmacherskiej przed wniesieniem zakładu. Groźba wysokiej kary finansowej powoduje że nie warto tej kwestii zaniedbać. Należy również pamiętać, że w przypadku bukmachera bez licencji klient nie jest wystarczająco chroniony, ponieważ bukmacher taki może posiadać siedzibę w kraju znajdującym się na „drugim końcu świata”, co znacznie utrudniłoby dochodzenie swoich praw w razie jakiegokolwiek sporu z bukmacherem. Dlatego pieniądze gracza przeznaczone na zakład mogą przepaść na zawsze, a ewentualna wygrana może nigdy nie dotrzeć na konto.

Tak więc na pytanie: „jak obstawiać mecze w sposób zgodny z prawem”, odpowiedź jest prosta: „obstawiać można tylko u legalnych bukmacherów, których legalność potwierdzona jest na stronie Ministerstwa Finansów”! Obstawianie meczy u niezweryfikowanych bukmacherów obarczone jest dużym ryzykiem!

Zakłady bukmacherskie to hazard – mogą uzależniać i dostępne są dla osób pełnoletnich.

 

źródło obrazka: [ Stock.Adobe.com]

Reklamy