Reklamy
Artykuł sponsorowany

Jak zaoszczędzić na zagranicznych przelewach?

Co zrobić żeby przelew zagraniczny nie zrujnował Cię finansowo?

Polacy coraz częściej wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższego standardu życia. Próbujemy swoich sił w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii. Czasami jest to wyjazd tymczasowy, na rok lub dwa, by zarobić na studia, operację, czy dom… Innym razem zapuszczamy korzenie za granicą, a do Polski przyjeżdżamy jedynie z wizytą do rodziny i znajomych. Ci z nas, którzy wyjechali z kraju, często przelewają pieniądze do Polski i każdy ma ten sam dylemat: jak zrobić przelew szybko, tanio i bezpiecznie?

 

Stary, dobry kantor…

Statystki NBP wykazują, że do kraju wpływają co roku gigantyczne kwoty pieniędzy od Polskich emigrantów. I mimo że za granicą zarabiamy dobrze, to staramy się znaleźć jak najlepszy sposób na wysyłanie euro tak, by nie stracić na transakcji. Okazuje się, że wielu  emigrantów wciąż przywozi do Polski gotówkę i wymienia ją w kantorach. Wierzą, że tak jest bezpieczniej, bo nie ufają przelewom. Czy jednak wymiana w kantorach wciąż się jeszcze opłaca? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Duża liczba kantorów, różne kursy walut i dzienne wahania tychże kursów nie pomagają w rzetelnym porównaniu.

 

Jak zatem wybrać najlepszy kantor i ochronić się przed niepotrzebną utratą pieniędzy?

Przede wszystkim, nigdy nie wymieniajmy gotówki w kantorach na lotniskach, dworcach czy w miejscach turystycznych. Kursy wymiany walut w takich punktach są mało korzystne dla klienta i znacznie odbiegają od kursu rynkowego. Zdarza się również, że kantory pobierają prowizje, które rosną wraz z wartością transakcji. Zatem zanim wymienimy pieniądze, upewnijmy się jaki jest aktualny kurs skupu i sprzedaży, i czy nie zostaną doliczone dodatkowe opłaty. W przypadku niekorzystnej oferty zawsze możemy odstąpić od transakcji.

 

Banki – gorsza alternatywa?

Coraz mniej Polskich emigrantów decyduje się na walutowe przelewy bankowe czy pocztowe. Poza gigantycznymi kolejkami, odstraszają nas koszty i czas takich transakcji. Większość operacji odbywa się jedynie w godzinach otwarcia banków, np. do 17:00, a czas oczekiwania na potwierdzenie transakcji jest stosunkowo długi. Pieniądze dotrą na polskie konto w przeciągu 3 do 5 dni roboczych, co nie wchodzi w grę w przypadku przelewów „na już”. Mało tego! Bank przyjmujący może nas obciążyć prowizją, której wysokość sięga czasem nawet kilkudziesięciu euro gdyż jest uzależniona od przesyłanej kwoty.

 

Bankomat dla spóźnialskich

Bankomat wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mieli czasu lub zapomnieli zrobić przelew przed planowaną podróżą. Jest to stosunkowo bezpieczny i wygodny sposób na wymianę pieniędzy, ale jednocześnie bardzo niekorzystny jeśli chodzi o przelicznik oraz prowizję od wypłaconej kwoty. Cena złotówki obliczana jest według kursu danego banku, a prowizja naliczana jest od każdorazowej transakcji, dlatego jeśli już musisz skorzystać z bankomatu, radzimy wypłacać rzadziej, ale większe sumy. Warto również zapoznać się z regulaminem wypłat gotówki poza granicami kraju, w którym mieszkasz, by uniknąć zaskoczenia.

 

Przelew internetowy w kilka sekund!

Jedną z najszybszych, najwygodniejszych i najtańszych opcji wysyłania pieniędzy do Polski jest bez wątpienia przelew internetowy. Coraz więcej polskich emigrantów przekonuje się jakie to proste. Przede wszystkim pieniądze docierają do odbiorcy szybciej, a my nie musimy wypełniać niezliczonej ilości druczków. Prowizja od takiej transakcji jest najczęściej niższa niż ta, którą zapłacilibyśmy w banku czy kantorze. Firmy oferujące przelewy internetowe rosną jak grzyby po deszczu, dlatego warto przeanalizować ofertę przynajmniej kilku z nich zanim wybierzemy najkorzystniejszą. Jedną z najlepszych obecnie ofert na rynku jest przelew internetowy oferowany przez firmę TransferGo. Pieniądze nie tylko wpływają na konto odbiorcy najpóźniej następnego dnia roboczego, ale wiemy też dokładnie ile zapłacimy i ile pieniędzy otrzyma odbiorca. Ale to nie koniec bonusów! Za każdą transakcję zapłacimy stałą opłatę w wysokości 99 pensów lub 99 centów i możemy być pewni, że wysyłamy pieniądze po bardzo dobrym kursie. Ponadto, TransferGo oferuje fantastyczny program rekomendacyjny, dzięki któremu masz szansę otrzymać £10 za każdą poleconą osobę, a Twoi znajomi zrobią przelew zupełnie za darmo. Więcej informacji na temat programu znajdziesz tutaj (https://www.transfergo.com/pl/refer-a-friend). każdą Odstawmy zatem na bok mit, że przelewy międzynarodowe muszą być drogie i zamiast chować pieniądze w skarpetę, zacznijmy korzystać z nowoczesnych i szybkich przelewów.

Reklamy