Artykuł sponsorowany

Jak zatrzymać użytkownika na Twojej stronie?

Zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że konsumenci opuszczają stronę twojego e-sklepu? Które jego elementy mogą zdecydować o tym, że potencjalny klient finalnie wybierze konkurencję? W tym wpisie przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Cizmniejszyć bounce rate Twojej witryny.

Czym właściwie jest bounce rate?

Najprościej mówiąc, bounce rate (z ang. współczynnik odrzuceń) to parametr określający odsetek osób, które odwiedzając Twoją stronę od razu ją opuściły, bez przechodzenia na kolejną jej podstronę. Bounce rate pokazuje Ci przede wszystkim, jaki procent osób trafiło na Twoją stronę przypadkiem lub zrezygnowało z przeglądania jej po chwili. Mogą to być Twoi potencjalni klienci, których nie zdążyłeś zainteresować. Dodatkowo, jest to czynnik rankingowy Google, co oznacza, że wyższy bounce rate może przyczynić się do niższych pozycji w Google, dlatego jest często wspominany przy budowaniu procesu SEO czy wycenie pozycjonowania.

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn może być naprawdę wiele. Na przykład, użytkownik wchodząc na Twoją stronę od razu znalazł to, czego na niej szukał. Albo odwrotnie, nie znalazł tego, czego potrzebował, więc zrezygnował. Możesz przykładowo zastanowić się też czy nie posiadasz strony typu one-page, która sama z siebie uniemożliwiła użytkownikowi przejście na kolejną podstronę.

Jak obliczyć bounce rate?

Aby obliczyć bounce rate, musisz podzielić liczbę użytkowników, która weszła zaledwie na pierwszą stronę Twojej domeny, przez sumę wszystkich wejść na stronę.

 

O czym należy pamiętać aby zatrzymać użytkownika na stronie naszego e-sklepu?

1. Wersja mobilna

W dzisiejszych czasach urządzenia mobilne niemalże zawładnęły naszym życiem. Dlaczego? Przede wszystkim w prosty i szybki sposób umożliwiają nam dotarcie do pożądanych informacji. Często już tylko z przyzwyczajenia przeglądamy kolejne strony, sklepy internetowe. I tak też coraz częściej dokonujemy zakupów online. Dlatego tak ważne jest byś podczas pozycjonowania swojej strony, przygotował ją tak, aby wyświetlała się ona tak samo dobrze na komputerze, jak i smartfonie czy tablecie.

 

2. Czas ładowania strony

Prędkość strony wpływa nie tylko na jej pozycje w Google, ale też na komfort jej użytkowania. Mówi się, że jeżeli strona ładuje się dłużej niż 2 sekundy, to z każdą kolejną sekundą istnieje coraz to większe ryzyko, że użytkownik zrezygnuje z danej witryny i po prostu ją zamknie.

 

Dlatego dokładnie przeanalizuj swoją stronę i zadbaj o to aby ładowała się jak najszybciej – zwróć chociażby uwagę na objętość jej kodu źródłowego, liczbę przekierowań czy wagę i wymiary zamieszczanych grafik.

 

3. User Experience

User Experience czyli doświadczenie użytkownika. Brzmi skomplikowanie? Wcale takie nie jest. Najprościej mówiąc, chodzi o to żeby Twoja strona była przejrzysta, intuicyjna, użyteczna i przyjemna dla oka. Zadbaj o jej wygląd i spraw, że użytkownik będzie czerpał radość z jej korzystania. Proste, prawda? 😉

 

Postaw się na miejscu użytkownika i zastanów się, co sprawiłoby, że zostałbyś na danej stronie. Co więcej, czy wróciłbyś na nią następnym razem? Zrobiłbyś kolejne zakupy? Które jej elementy wydały Ci się atrakcyjne/ułatwiły Ci poruszanie się po tym konkretnym e-sklepie? Albo inaczej, co sprawiło, że powiedziałeś sobie: “Odwrót!”? Pytań jest wiele, a odpowiedzi jeszcze więcej.

 

4. Call To Action

Call To Action (CTA) ma przede wszystkim zachęcić użytkownika do dokonania pożądanej przez nas akcji. “Kup teraz”, “Dołącz do newslettera”, “Użyj kodu” – brzmi znajomo? Tutaj należy zastanowić się, jakiego działania tak naprawdę oczekujemy ze strony odbiorcy. W przypadku e-sklepów, najczęściej spotykamy wezwania do działania, które mają na celu dokonanie zakupu. Dlatego stosuj takie CTA, które i Tobie pomogą na jak największą ilość zamówień – pomocne może okazać się stosowanie wezwań, które zwracają się do odbiorcy w pierwszej osobie.