Reklamy
Artykuł sponsorowany Nieruchomości

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Wysokie prowizje, elastyczny czas pracy i kariera w dynamicznie zmieniającej się branży – to wszystko czeka na przyszłych pośredników. Wbrew pozorom, droga do tego zawodu nie musi być wcale długa. Sprawdzamy, jakie wymagania musi spełnić agent nieruchomości i czy jest to praca dla każdego.

Zadania pośrednika nieruchomości

Głównym zadaniem agenta jest pośrednictwo pomiędzy kupującym i sprzedającym nieruchomość. Pośrednik zajmuje się więc opracowaniem oferty sprzedaży, prezentacją samego mieszkania lub domu, a także negocjacjami z potencjalnym klientem. W zależności od umiejętności i predyspozycji, pośrednik może również zajmować się doradztwem przy wyborze kredytu hipotecznego, analizą rynku nieruchomości, czy też zarządzaniem mieszkaniami na wynajem.

Pośrednik nieruchomości: wymagania zawodowe

Żeby rozpocząć karierę w zawodzie pośrednika nieruchomości nie trzeba ukończyć kierunkowych studiów lub specjalistycznych szkoleń. Od 2014 roku nie ma również obowiązku uzyskania licencji zawodowej, którą wcześniej uzyskiwano przez zdanie państwowego egzaminu. Jest to oczywiście efektem działania ustawy deregulacyjnej, która spowodowała, że zawód pośrednika nieruchomości stał się łatwiej dostępny, a co za tym idzie jest, chętniej wybierany przez młodych ludzi.

Brak wymogu licencyjnego nie oznacza, że do pracy w pośrednictwie nieruchomości przyjmowany jest każdy. Pracodawcy stawiają przed kandydatami szereg wymagań, a do najczęściej wymienianych zalicza się:

  • – wykształcenie średnie,
  • – prawo jazdy kat. B,
  • – znajomość rynku nieruchomości,
  • – zaangażowanie,
  • – umiejętność organizacji czasu pracy,
  • – umiejętności sprzedażowe,
  • – otwartość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Jak widać, większość wymagań obejmuje tzw. kompetencje miękkie, bez których trudno zrobić karierę w pośrednictwie nieruchomości. Warto zadbać również o przygotowanie merytoryczne. Mimo że formalnie nie ma obowiązku ukończenia studiów, czy też specjalistycznych szkoleń, to jednak ich obecność w CV może znacząco pomóc, szczególnie na etapie poszukiwania pracy.

Pierwsze kroki w pośrednictwie nieruchomości – od czego zacząć?

Początki w zawodzie pośrednika nieruchomości mogą być sporym wyzwaniem. Tym, od czego warto zacząć, jest zbudowanie własnej bazy klientów. Szukać można ich praktycznie wszędzie – wśród swoich znajomych, w mediach społecznościowych oraz na portalach ogłoszeniowych. Kluczowe jest wykazanie się sporą cierpliwością, ponieważ na pierwszą transakcję trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Warto ten czas poświęcić również na naukę i poznawanie mechanizmów panujących w branży nieruchomości, a także śledzić trendy w budownictwie. Nabycie takich kompetencji jak łatwość nawiązywania kontaktów z klientami, czy też umiejętność przygotowania doskonałej oferty sprzedaży nieruchomości pozwolą szybciej finalizować transakcje w przyszłości. Pomogą w tym specjalistyczne szkolenia i kursy, które mimo że nie są obowiązkowe, to warto po nie sięgnąć.

Pośrednik nieruchomości – praca dla każdego?

W zawodzie pośrednika nieruchomości najlepiej poczują się osoby pewne siebie, które lubią kontakt z klientem. Żeby osiągnąć sukces w tej branży potrzeba dużo cierpliwości, wytrwałości i setki napisanych maili oraz wykonanych telefonów. Nie zaszkodzi również zainteresowanie samym rynkiem nieruchomości. Znajomość aktualnych trendów i umiejętność samodzielnego analizowania zmian pomoże czerpać większą satysfakcję, a przede wszystkim osiągać lepsze wyniki.

Materiał powstał we współpracy z blogiem Relist.pl

Reklamy