Reklamy
Artykuł sponsorowany

Jak zwiększyć zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to nic innego jak nasze możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jest niezwykle istotny parametr, który analizowany jest przez banki i instytucje finansowe w momencie, gdy chcemy pożyczyć od nich pieniądze. Dziś podpowiemy, jak poprawić zdolność kredytową i tym samym zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu.

Dlaczego warto zwiększać zdolność kredytową

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli chcemy uzyskać kredyt gotówkowy online, bank lub instytucja dokładnie przeanalizują nasz status materialny i ocenią, czy udzielając nam środków w danej kwocie będziemy w stanie je terminowo spłacać.

W przypadku braku lub niskiej zdolności kredytowej musimy liczyć się z odmową przyznania danej kwoty.

Zdolność kredytowa analizowana jest zarówno z ilościowego, jak i jakościowego punktu widzenia. W pierwszym przypadku brane pod uwagę są nasze dochody, obecne zobowiązania finansowe oraz zadłużenia, natomiast w drugim – nasz wiek, stan cywilny, liczba osób będąca na naszym utrzymaniu, forma zatrudnienia i zajmowane stanowisko, a także nasza historia kredytowa. Na tej podstawie bank lub instytucja finansowa oceni, czy jesteśmy wiarygodnym kredytobiorcą.

Zwiększenie dochodów 

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest zwiększenie dochodów. Warto więc poszukać dodatkowego zatrudnienia, nawet w formie umowy-zlecenia, które będzie charakteryzowało się regularnym wpływem wynagrodzenia na nasze konto. Możemy też spróbować uzyskać podwyżkę w firmie lub po prostu poszukać lepiej płatnej pracy. Pamiętajmy jednak o tym, że kredytodawca bierze pod uwagę przychody z  ostatnich trzech miesięcy, więc takie działania należy podjąć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Stałe źródło dochodów

Oprócz wysokości naszych dochodów, ważna jest również regularność ich wpływów. Warto wiedzieć, że banki najlepiej oceniają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, co jest dla nich gwarancją otrzymywania przez nas stałego dochodu przez dłuższy czas. Jeśli więc obecnie pracujemy na umowie – zleceniu, warto poprosić szefa o zmianę na umowę o pracę, nawet kosztem tego, że nasza pensja może się minimalnie obniżyć.

Regularne spłacanie zobowiązań

Na naszą zdolność kredytową ogromny wpływ ma również regularność w spłacaniu dotychczasowych zobowiązań finansowych takich jak inne pożyczki czy karty kredytowe. Opóźnienia w spłatach będą bowiem rzutować na punkty, które zostaną nam przyznane podczas analizy naszej zdolności kredytowej.

Eliminacja zbędnych kosztów

Warto wiedzieć, że bank będzie analizował również operacje na naszym koncie. Analityk będzie więc widział, ile wydajemy miesięcznie na życie oraz jakie dodatkowe koszty ponosimy. Warto zatem zoptymalizować nasze koszty, na przykład rezygnując z abonamentu za telewizję kablową czy z biletów miesięcznych na autobus na rzecz podróżowania rowerem – takie zabiegi zdecydowanie korzystnie wpłyną na naszą zdolność kredytową.

Korzystanie z produktów banku

Wiele banków oferuje kredytobiorcom skorzystanie z ich produktów w zamian za niższą marżę kredytu, co z kolei wpłynie korzystnie na naszą zdolność kredytową. Możemy na przykład przenieść nasz rachunek bankowy do instytucji lub zdecydować się na posiadanie tam karty kredytowej (oczywiście nie musimy z niej korzystać). 

Powyższe zabiegi pozwolą nam w prosty sposób poprawić naszą zdolność kredytową i tym samym zwiększyć nasze szanse na uzyskanie kredytu w kwocie, której potrzebujemy.

Reklamy