Reklamy
Artykuł sponsorowany

Jaki system kominowy wybrać?

W każdym domku jednorodzinnym musi być zainstalowany odpowiedni system kominowy. Źle dobrany, nie będzie spełniał swojego zadania należycie – może nie dawać odpowiedniego komfortu cieplnego i zabrudzić mieszkanie. Warto więc dobrze przemyśleć tę kwestię i wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań.

W każdym domku jednorodzinnym musi być zainstalowany odpowiedni system kominowy. Źle dobrany, nie będzie spełniał swojego zadania należycie – może nie dawać odpowiedniego komfortu cieplnego i zabrudzić mieszkanie. Warto więc dobrze przemyśleć tę kwestię i wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań.

Rodzaje systemów kominowych

Większość urządzeń grzewczych znajdujących się w domu musi być podłączona do przewodów kominowych, aby spaliny wydostawały się na zewnątrz. Jest to więc kwestia nieodzowna i wymagająca podjęcia mądrej decyzji. Potencjalny kupiec przeglądający asortyment sklepu ma jednak niemały problem, ponieważ wybór systemów kominowych jest naprawdę duży. Mogą być wykonane z cegieł, z elementów ceramicznych oraz ze stali. Oprócz tego na rynku  dostępne są rożne rodzaje kominów powietrzno-spalinowych. Warto przed planowanym zakupem zebrać potrzebne informacje nt. specyfikacji  kilku produktów i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, m.in. czym chcemy ogrzewać dom w przyszłości, bo ściśle wiąże się z tym wybór odpowiedniego kotła. Dobre kominy systemowe, dopasowane do konkretnego systemu grzewczego, zagwarantują wysoką jakość użytkowania i przyjemne ciepło równomiernie rozchodzące się po całym domu.

Kominy stalowe

Ich konstrukcja jest warstwowa. Składa się z rury wewnętrznej, wykonanej ze stali odpornej na działanie kwasu, natomiast drugą warstwę stanowi wełna mineralna, czyli izolacja. Całość  wieńczy rura zewnętrzna ze stali nierdzewnej, odporna na działanie czynników atmosferycznych. Taki komin montuje się albo na własnym fundamencie, albo na podporze. Co się zyskuje, wybierając taki system kominowy? Przede wszystkim zminimalizowane są skutki uboczne, takie jak osadzanie się sadzy i penetracja kondensatu, ponieważ bardzo dobrym zabezpieczeniem jest gładka, pozbawiona chropowatości powierzchnia. Dzięki zastosowaniu takiej a nie innej struktury, opór przepływu spalin jest o wiele mniejszy niż w kominach ceramicznych czy murowanych. Oprócz tego, systemy kominowe stalowe są łatwe w montażu, bardziej ekonomiczne i mocno szczelne.

Keramzytobetonowe pustaki kominowe – niezbędne do systemu grawitacyjnego

Warto zadbać o dobrą jakość wentylacji grawitacyjnej, wybierając wykonane z lekkiego kruszywa budowlanego wkłady do kominów dymnych. Obojętne na działanie wody, pleśni i grzybów, bardzo dobrze izolują cieplnie. Keramzytobetonowe pustaki kominowe charakteryzują się stabilną konstrukcją nośną i bardzo łatwo je zamontować. Nie trzeba ich obmurowywać, są dźwiękoszczelne, ognioodporne i służą także do przebudowywania przewodów kominowych stalowych oraz ceramicznych. Za ich pomocą można zbudować idealny grawitacyjny system wentylacyjny, dzięki któremu następuje sprawna wymiana powietrza – zużyte – świeże. Jak to działa? Ciąg powietrza powstały dzięki różnicy ciśnień, wywołanej określonymi warunkami atmosferycznymi powoduje wyciągane powietrza z pomieszczenia przez kanały wentylacyjne na zewnątrz.

Jaki komin do kominka i CO?

Jeśli ktoś chce mieć dobrej jakości komin, który można podłączyć do kotłów z różnymi rodzajami paliw, to system uniwersalny sprawdzi się bardzo dobrze. Jego konstrukcja gwarantuje szereg różnych korzyści, m.in.: może pracować w szerokim zakresie temperatur – od 60 do 600 stopni Celsjusza, jest odporny na wilgoci i kondensatu, bardzo łatwo się go montuje, posiada bardzo dobrą izolację akustyczną i termiczną, obudowany jest lekkim betonem i można go zakładać na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Nie ma obaw, że dojdzie do zapalenia się sadzy. System kominowy Uniwersal to wysokiej jakości rozwiązanie do budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Przy wyborze przewodów kominowych trzeba zwracać uwagę na jakość wykonania, szczelność i materiał. Muszą mieć też określone certyfikaty, czyli deklaracje właściwości użytkowych. Warto też skorzystać z pomocy pracownika sklepu, aby poradzić się w kwestii montażu odpowiedniego systemu kominowego.

Dopasowanie do warunków lokalowych i systemu grzewczego to gwarancja komfortu cieplnego i owocnej pracy na lata.

Reklamy