Reklamy
Artykuł sponsorowany

Komu przyda się kredyt konsolidacyjny?

Wśród całej gamy rodzajów kredytów można wyróżnić jeden z ciekawszych – kredyt konsolidacyjny. Jest on przeznaczony specjalnie na spłatę poprzednich zobowiązań – rat, kredytów i pożyczek. Czy zaciąganie kredytu na spłatę innych zobowiązań ma sens ekonomiczny? Czy jest to rozwiązanie dobre dla każdego kredytobiorcy?

Kredyty, raty i pożyczki – czy warto je brać?

Pożyczanie pieniędzy lub branie zakupów na raty jest bardzo wygodnym sposobem na życie w obecnych czasach. Dzięki temu można mieć wszystko, czego się pragnie, nawet nie mając na to obecnie środków. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie potępiane przez ekonomistów, ponieważ napędza gospodarkę i prowadzi do zadowolenia poprzez spełnianie swoich pragnień posiadania. Kupowanie produktów na raty lub zaciąganie kredytów gotówkowych ma także sens w postaci budowania historii kredytowej. Może ona w przyszłości posłużyć do zrealizowania większego zakupu, na przykład dobrego samochodu czy mieszkania. Produkty bankowe, jakimi są kredyty, pożyczki i raty, są zatem rozwiązaniem służącym ludziom, bankom oraz gospodarce. Warto z nich korzystać, ale rozsądnie.

  Jeden kredyt zamiast wielu

Kredyt konsolidacyjny to sposób na rozwiązanie problemu dzisiejszych kredytobiorców, czyli konieczności spłacania różnych rat w różnych terminach, w różnych bankach. Można się w tym czasem pogubić i na przykład przegapić spłatę jednej z rat, co będzie skutkowało nieprzyjemnościami i negatywnym wpisem w historii kredytowej. Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem, które przyda się osobom mającym problem z terminowym płaceniem wszystkich rat, jeśli jest ich zbyt wiele. Ten produkt bankowy został stworzony właśnie po to, by pomagać ludziom w wychodzeniu z długów poprzez spłacanie ich zobowiązań jednym większym kredytem.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Ten rodzaj kredytu wymaga sporo formalności oraz zebrania wszelkich danych dotyczących istniejących zobowiązań w różnych instytucjach. Wszystko to jednak opłaci się, ponieważ pracownik banku w imieniu kredytobiorcy jest w stanie załatwić wszystko, co ma związek ze starymi zobowiązaniami – czyli spłacić je, ucinając tym samym rosnące odsetki czy mnożące się prowizje. Kredyt konsolidacyjny ma odrębne oprocentowanie, niemające związku z poprzednimi zobowiązaniami, oraz swój własny system ratalny. Tym sposobem ucinając wszelkie dotychczasowe terminy spłat, generuje się tylko jeden, dla tego właśnie kredytu. O wiele łatwiej jest przestrzegać tylko jednego terminu harmonogramu spłaty rat, zamiast wielu! Dodatkową korzyścią jest możliwość rozbicia ogromnej sumy wszystkich dotychczasowych rat na dłuższy okres kredytowania z ratą niższą niż owa suma. Tym sposobem odciążeniu ulega domowy budżet. Wydając jednorazowo mniej niż w poprzednich miesiącach, z łatwością udaje się z pozostałych środków finansowych opłacić inne zobowiązania, takie jak czynsz czy media, i pozostawić część funduszy na spokojne życie.

Kredytobiorca decydujący się na ten rodzaj kredytowania powinien jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny jest wsparciem przy wychodzeniu z długów, ale nie powoduje samoistnego ich spłacenia. Kredytobiorca nadal pozostaje dłużnikiem, ale na innych zasadach. Powinien zatem wprowadzić w swoje życie zmiany mające na celu zaciśnięcie pasa, by i tego konsolidacyjnego kredytu pozbyć się jak najprędzej.

Reklamy