Reklamy
Artykuł sponsorowany

Kredyt hipoteczny – czy można mieć dwa kredyty jednocześnie?

Jeśli posiadasz już jeden kredyt hipoteczny, lecz na przestrzeni ostatnich lat Twoja kondycja finansowa znacząco się poprawiła, to pewnie zastanawiasz się nad zakupem kolejnej nieruchomości pod wynajem. W przypadku dobrej koniunktury taka decyzja staje się wspaniałą lokatą kapitału. Co więcej, wpływy z wynajmu pozwolą pokryć raty kredytu, sprawiając, że będzie się on „spłacać sam”. Jednakże na drodze Twojej nowej inwestycji pojawia się pewien problem – druga hipoteka. Dzisiaj podpowiemy Ci, w jaki sposób się o nią ubiegać

Czym jest kredyt hipoteczny?

Na tle innych produktów finansowych wyróżnia go zabezpieczenie ustanowione na hipotece danej nieruchomości oraz dużo dłuższy okres spłaty – zazwyczaj przekracza on 10 lat, a w niektórych przypadkach dochodzi do nawet 50 lat. Zapewnia to ogromną elastyczność w spłacaniu pożyczki, ponieważ raty są równomiernie rozkładane na cały okres finansowania, dzięki czemu nawet najwyższa kwota kredytu nie obciąża nadmiernie domowego budżetu.

O bezproblemową spłatę dba także sam bank. Zatrudniani przez niego analitycy wnikliwie ocenią Twoją kondycję finansową. Na podstawie danych dotyczących przychodów, wydatków oraz pozostałych do spłacenia zobowiązań finansowych zostanie oceniona Twoja zdolność kredytowa. To właśnie od niej zależeć będzie maksymalna kwota kredytu. A im lepszą masz kondycję finansową, tym wyższa będzie maksymalna wysokość kredytu.

Swoją zdolność możesz ocenić samodzielnie. Niezbędny będzie Ci do tego kalkulator kredytowy. To proste narzędzie, które pozwala przeliczyć Twoje dochody i wydatki. Wystarczy, że uzupełnisz pola w formularzu kalkulatora, a Twoim oczom ukaże się szacunkowa wysokość kredytu hipotecznego, na jaką będziesz mógł liczyć w banku.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny?

„Podstawowym kryterium są osiągane dochody, ale w tym miejscu należy dodać, że bank nie tylko patrzy na to, ile zarabiasz, lecz również na to, ile tak naprawdę wolnych środków zostaje Ci do dyspozycji w ciągu każdego miesiąca. Oceniona zostanie Twoja zdolność kredytowa, co w praktyce oznacza, że od Twojego dochodu odjęte będą wszystkie kwoty zobowiązań, takich jak raty zaciągniętych wcześniej kredytów, czy długi na karcie kredytowej” – wyjaśnia analityk z Aasa.

Oprócz tego bank oszacuje również Twoje koszty życia, czyli to, ile miesięcznie wydajesz na opłaty związane z czynszem za mieszkanie, jedzenie, dojazdy do pracy, itd. Warto tutaj nadmienić, że jeśli starasz się o kredyt hipoteczny ze stałym partnerem bądź partnerką, to dużo łatwiej będzie Ci uzyskać wyższą zdolność kredytową – koszty życia będą rozkładać się równomiernie na Was dwoje, a Wasze dochody zostaną zsumowane.

Natomiast jeśli chcesz z wyprzedzeniem poznać swoje możliwości finansowe, to skorzystaj z praktycznego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu hipotecznego. Jego zadaniem jest pomoc w ocenie Twojej zdolności kredytowej.

Drugi kredyt hipoteczny – czy jest możliwy?

Zasadniczo banki w żaden sposób nie ograniczają liczby możliwych do wzięcia kredytów. Jedynym czynnikiem limitującym jest zdolność kredytowa. Dlatego też, jeśli Twoja kondycja finansowa jest nienaganna, a Ty posiadasz dochody wystarczające na pokrycie rat kolejnego kredytu bank nie będzie robić Ci żadnych problemów z wzięciem kolejnej pożyczki.

Drugi kredyt hipoteczny a wkład własny

„Tak samo jak w przypadku pierwszej hipoteki, drugi kredyt hipoteczny będzie wymagać wniesienia wkładu własnego oraz ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości. Banki nie robią na tym polu żadnych ustępstw – może się nawet okazać, że bank zażąda, by kolejny wkład własny był większy, niż w przypadku poprzedniej inwestycji. Należy również wspomnieć, że zabezpieczenie drugiego kredytu hipotecznego musi być ustanowione na całkowicie odrębnej nieruchomości – bank nie zgodzi się, by hipoteka została ustanowiona na domu, na którym wciąż ciąży jakieś zobowiązanie finansowe” – mówi specjalista z https://www.aasapolska.pl/

Czy drugi kredyt hipoteczny jest bezpieczny?

Zasadniczo tak, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej zaciągniesz kredytów, tym większą sumę pieniędzy będziesz musiał co miesiąc spłacać. Dlatego też przed zaciągnięciem drugiej hipoteki powinieneś wnikliwie przeanalizować każdy możliwy scenariusz. Trudno przewidzieć, co będzie się działo za rok czy dwa, a oszacowanie tego, co zdarzy się za lat 15, jest praktycznie niemożliwe.

Wśród osób zamożnych w ostatnich latach bardzo popularne staje się branie drugiego kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, a następnie wynajmowanie go lokatorom. Przy dobrej koniunkturze taki kredyt spłaca się praktycznie sam, a w niektórych przypadkach wręcz na siebie zarabia. Musisz jednak wziąć pod uwagę ryzyko z tym związane – w przyszłości może zdarzyć się tak, że przez kilka miesięcy nie znajdziesz żadnego chętnego do wynajmu, a Twoje mieszkanie będzie stało puste. To właśnie dlatego zawsze powinieneś posiadać jakieś oszczędności „na czarną godzinę”, które w razie przejściowych kłopotów wystarczą na pokrycie kilku rat kredytu hipotecznego, gwarantując Twojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe i spokój ducha.

Reklamy