Reklamy
Artykuł sponsorowany

Kwiaty na balkony francuskie

Balkony francuskie przez długi czas pojawiały się przede wszystkim na dużych blokowiskach lub w biurowcach, gdzie montaż klasycznych rozwiązań był niemożliwy lub zwyczajnie niepotrzebny. Coraz częściej jednak można zauważyć je na domach jednorodzinnych, które powstają współcześnie. Oczywiście, jednym z powodów wciąż pozostaje gęsta zabudowa, jednak projektanci docenili także pozostałe zalety dużego okna z balustradą. Okazuje się jednak, że balkony francuskie wciąż dla wielu stanowią aranżacyjną zagadkę. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto na nie postawić i co zrobić, by wyglądały pięknie.

Balkony francuskie – największe zalety

Okazuje się, że balkony francuskie nie są niczym nowym. Pojawiły się już w barokowej architekturze, dzisiaj natomiast przeżywają pewnego rodzaju odrodzenie. Idealnie wpisują się w nowoczesne trendy – są minimalistyczne i optycznie wyszczuplają budynek, dodając mu strzelistości. Dzisiaj można spotkać je naprawdę w każdej miejscowości na wielu właśnie powstających lub niedawno postawionych domach. Dlaczego?

Choć wielu z nas wciąż nierozerwalnie wiąże balkon z wypoczynkiem i chętnie stawia na nim wygodne meble ogrodowe, niekoniecznie musi on służyć wyłącznie odpoczynkowi w letnie popołudnia. Balkony francuskie łączą w sobie wyłącznie okno i bardzo zbliżoną do szyby balustradę. Nie znajdziesz na nich praktycznej płyty, co wiele osób pochopnie ocenia jako niepraktyczne i wręcz niepotrzebne. Dlaczego to wyjątkowo nietrafiona ocena? Balkony francuskie mają sporo istotnych zalet, dodają budynkowi elegancji i mogą prezentować się niezwykle pięknie, jeśli odpowiednio je ozdobisz.

Jakie zalety mają balkony francuskie? Przede wszystkim są źródłem potrzebnego nam na co dzień naturalnego światła. W przeciwieństwie do klasycznych niewielkich okien, wyróżniają się sporymi rozmiarami. Nie posiadają płyty ani zadaszenia, które generuje cień. Są więc najlepszym możliwym rozwiązaniem, jeśli chcesz wpuścić do wnętrza swojego domu słońce. Sprawdzają się przede wszystkim w długich i wąskich pomieszczeniach – zwłaszcza tych, które okno mają na krótszej ścianie. Zwróć również uwagę, że balustrady francuskie są zamontowane tuż przy szybie, tym samym zapewniając bezpieczeństwo domownikom.

Cechą wyróżniającą balkony francuskie jest ich elegancki wygląd. Jeśli zależy ci na optycznym wyszczupleni bryły twojego domu i chcesz osiągnąć efekt strzelistości, trudno będzie o lepsze rozwiązanie. Pamiętaj również, że brak płyty nie oznacza wcale, że nie można ich przyozdobić. Z powodzeniem możesz bowiem wieszać na nich kwiaty – efekt będzie zniewalający.

Kwiaty na balkony francuskie

Czy kwiaty na balkon francuski to dobry pomysł? Oczywiście – o ile prawidłowo je dobierzesz. Na początek upewnij się, czy przestrzeń pomiędzy szybą a balustradą nie umożliwia postawienia na niej niewielkich rozmiarów doniczki. Okazuje się bowiem, że niektóre balkony francuskie posiadają niedużą niszę, którą można wykorzystać właśnie na dekorację. Nie oznacza to jednak wcale, że projekty jej pozbawione muszą zostać bez żadnej ozdoby. Z powodzeniem bowiem możesz postawić na rośliny pnące i kaskadowe, które będą przyciągały wzrok twoich sąsiadów. Oprócz pięknie spływających wzdłuż barierek pnączy, warto przemyśleć także wiszące doniczki, które bez trudu zamontujesz w takim miejscu.

Dobrze dobrane kwiaty na balkony francuskie przede wszystkim uwzględniają to, po której stronie znajduje się samo okno. Musisz bowiem pamiętać, że każdy gatunek kwiatów ma swoje wymagania względem ilości nasłonecznienia. I tak po południowej stronie możesz postawić na rośliny bardziej odporne na działanie promieni słonecznych, natomiast po północnej – rośliny cieniolubne. Z całą pewnością największe możliwości dadzą ci strony zachodnia lub wschodnia. Panują w nich pośrednie warunki, które są odpowiednie dla zdecydowanej większości roślin.

Reklamy