Reklamy
Artykuł sponsorowany

Mieszkanie pod wynajem. Czym kierować się podczas zakupu?

Zakup mieszkania pod wynajem obecnie jest jedną z najczęstszych metod inwestowania kapitału. Zazwyczaj przychody wynikające z wynajmu są większe, niż jakakolwiek lokata lub rachunek oszczędnościowy. Ceny nieruchomości rosną, a chętnych na mieszkanie w dużym mieście nie brakuje. Wiele osób zauroczonych korzyściami, wynikającymi z takiego zakupu, decyduje się na kupno mieszkania pod wynajem. Jest to dobra oferta, lecz niesie za sobą ogromne ryzyko. Nieruchomości są drogie, do tego dochodzą koszty wykończenia, późniejszych remontów i potencjalnych, nieprzewidzianych wydatków. Do tak dużej inwestycji trzeba się na pewno odpowiednio przygotować.

Czy to się opłaca? Mieszkanie może być dobrą lokatą

Wynajem mieszkań niewątpliwie w stosunku do lokat wypada korzystniej, ma jednak też swoje wady. Podstawą kupna mieszkania powinno być opracowanie dobrego, szczegółowego planu inwestycyjnego. Musimy wziąć pod uwagę kapitał, który mamy, jeśli jest potrzeba to również oferty kredytowe i ustalić na jakie mieszkanie nas stać. Dobrą opcją jest stworzenie symulacji ekonomicznej, w której uwzględnimy dochody i rozchody, nie zapominając w tym wszystkim o kosztach dodatkowych. Inwestor musi wziąć pod uwagę wydatki na wykończenie, czynsz, a także opłaty dodatkowe, związane np. z formalnościami. Warto mieć również przygotowaną pewną rezerwę finansową, przecież nie mamy gwarancji posiadania przez cały czas lokatorów, a nawet jeśli, mogą być kłopotliwi. Zawsze może przyjść chwila, w której będziemy musieli ponieść samodzielnie koszty związane z utrzymaniem lokalu oraz zapłacić wszystkie rachunki. Pamiętajmy także, że taki zakup potrzebuje bardzo długiego czasu na zwrot kosztów, a co dopiero na zarobek. Czeka na nas na pewno szereg pułapek, lecz nie oznacza to, że jest to zły wybór, a wręcz przeciwnie. Dla osób z dużym kapitałem na pewno taka inwestycja jest bardziej opłacalna, niż lokaty bankowe. Wygląda na pierwszy rzut skomplikowanie, ale działa!

Zakup mieszkania i związane z tym koszty dodatkowe

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności oraz uiszczenia podstawowych opłat. W naszym planie inwestycyjnym musimy uwzględnić: podatek, wynagrodzenie notariusza i rzeczoznawcy, a także opłaty za akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, a także wpis do hipoteki. Nie zapominajmy również o ubezpieczeniu. Jest to po pierwsze ważne dla banku, udzielającego nam kredyt, jak również dla nas -zmniejsza ono ryzyko inwestycyjne. Do tego dochodzą koszty wykończenia mieszkania i przystosowania go do zamieszkania przez lokatorów. Decydując się na wzięcie kredytu, pamiętajmy, że niesie to za sobą stratę w postaci ponoszenia opłat za spłatę pożyczki. Wszystko to powinniśmy wziąć pod uwagę, tworząc nasz plan inwestycyjny, a najlepiej doliczyć do niego także margines na niespodziewane wydatki.

Jak wybrać doskonałe mieszkanie pod wynajem?

Decydując się na kupno musimy wybrać odpowiedni lokal. Nasz wybór może paść na jeden z dwóch rodzajów -z rynku wtórnego, lecz tańsze, albo nowe, prosto od inwestora, ale na pewno o wyższej cenie. Oprócz wartości mieszkania musimy uwzględnić cenę remontu lub wykończenia. W zależności od kosztów jakie ponieśliśmy powinniśmy ustalić cenę wynajmu, która nie może być zbyt wygórowana, żeby znaleźć szybko lokatora. Ludzie poszukują różnych mieszkań na wynajem, mają różne oczekiwania, a także i budżety, ale zazwyczaj cena jest decydująca. Warto również przed podpisaniem umowy dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym zainteresowanym. Pamiętajmy, że jest to osoba, której powierzamy inwestycję, w którą tak dużo zainwestowaliśmy, bądźmy ostrożni na każdym kroku.

Reklamy