Reklamy
Artykuł sponsorowany

Na czym polega leasing zwrotny?

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z leasingu, który stał się doskonałą alternatywą dla tradycyjnego kredytu. Poza leasingiem klasycznym, firmy leasingowe oferują zwrotny. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą poprawić swoją płynność finansową.

Na czym polega leasing zwrotny?

Leasing zwrotny polega na sprzedaży środka trwa lego firmie leasingowej przez przedsiębiorstwie. Następnie podpisywana jest umowa, dzięki której firma dostaje zezwolenie na użytkowanie. Podpisują umowę, właścicielem przedmiotu staje się firma leasingowa, a przedsiębiorca ma prawo do użytkowania przedmiotu na czas określony w umowie.  Zazwyczaj przedmiot finansowania nie opuszcza nawet budynku firmy. Podobnie jak leasing klasyczny, leasing zwrotny dzieli się na:

  • Leasing operacyjny – przedmiot umowy leasingowej staje się aktywem leasingodawcy i po jego stronie leży dokonywanie odpisów amortyzacyjnych,
  • Leasing finansowy – przedmiot finansowania zalicza się do aktywów leasingobiorcy, który może wrzucić je w koszty uzyskania przychodu.

Dla kogo jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny umożliwia przedsiębiorcom zyskanie wolnych środków, które następnie może wykorzystać w celu poprawy płynności finansowej, zwiększenia kapitału czy zakup przedmiotów, potrzebnych do dalszego funkcjonowania firmy. Z leasingu mogą skorzystać:

  • nowe firmy – leasing zwrotny stanowi doskonałe rozwiązanie dla firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność i mają problem z uzyskaniem kredytu bankowego. Ten rodzaj finansowania pozwala zdobyć środki na rozwój firmy.
  • firmy z dużym majątkiem, które nie dysponują gotówki – ta forma finansowania umożliwia odblokowanie pieniędzy, które przedsiębiorca może wykorzystać na inwestycje.
  • firmy z problemami finansowymi – ten rodzaj leasingu jest idealnym rozwiązaniem dla firm borykających się z problemami finansowymi. Pozwala uzyskać pieniądze, które potrzebne są na dalsze prowadzenie działalności i rozwijanie jej, a tym samym poprawę sytuacji finansowej.

Dlaczego warto skorzystać z leasingu zwrotnego?

Leasing zwrotny to forma finansowania, która niesie za sobą wiele korzyści.  Zalicza się do nich:

  • polepszenie płynności finansowej – w sytuacji problemów finansowych, firma sprzedaże przedmiot firmie leasingowej, a następnie ją użytkuje. Dzięki temu nie jest zmuszona do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, która trzeba byłoby spłacać.
  • Możliwość wykupu leasingowe przedmiotu – umowa leasingowa zawierana jest na określony czas. Po jej zakończeniu i finansowej poprawie przedsiębiorstwa, leasingobiorca może wykupić przedmiot i ponownie stać się właścicielem.
  • Przedmiot pozostaje w firmie – leasing zwrotny umożliwia pozostawienie przedmiotu w firmie, a tym samym nie wpływa na przerwanie funkcjonowania firmy.
  • Uproszczone procedury – w przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu udzielanego przez banki, leasing umożliwia podpisanie umowy na tzw. uproszczonych procedurach. Wymaga minimum formalności.
  • Szybka decyzja – czas oczekiwania na przyznanie decyzji o udzielenie finansowania jest o wiele krótszy niż w przypadku udzielenia kredytu.

Więcej informacji o leasingu zwrotnym i jego zasadach, znajdziesz na https://leasingpolski.pl/leasing-zwrotny.

Reklamy