Wydawać by się mogło, że wybór konta bankowego to nic trudnego. W końcu produkty finansowe tego typu są tak popularne, że nie sposób źle trafić. Okazuje się jednak, że gdy przypatrzymy się im nieco bardziej szczegółowo, poszczególne konta bankowe mogą różnić się nie tylko dostępnymi funkcjami, ale również kosztami prowadzenia takiego ROR-u. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy wyborze konta bankowego.

Do czego służy konto bankowe?

Zasadniczą funkcją konta bankowego jest dokonywanie bezgotówkowych operacji finansowych oraz przechowywanie na nim dostępnych środków. Na konto wpływa nasza pensja czy świadczenia socjalne, za pomocą konta możemy również dokonywać różnego rodzaju płatności czy to drogą elektroniczną czy poprzez korzystanie z karty debetowej lub kredytowej. Jednym słowem trudno wyobrazić sobie codzienną obsługę finansów bez konta bankowego. 

Konto bankowe musi również posiadać każdy, kto planuje zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. Jest ono wymagane także w przypadku chęci zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych.

Co może oferować konto bankowe?

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór kont bankowych, gdyż praktycznie każda instytucja bankowa posiada w swojej ofercie co najmniej kilka ich typów, zarówno dla klienta indywidualnego, jak i biznesowego. Wiele usług oferowanych w ramach takiego konta bankowego jest bezpłatnych, co niejako zostało wymuszone właśnie przez konkurencyjność produktu na rynku. 

Za niektóre usługi banki jednak pobierają opłaty i właśnie te powinny być głównym przedmiotem naszej analizy dostępnych ofert. 

Przede wszystkim warto przyjrzeć się warunkom dotyczącym ponoszenia opłat za prowadzenie rachunku. Wiele banków reklamuje swoje konta jako wolne od opłat właśnie za ich prowadzenie, tymczasem okazuje się, że aby taki rachunek był faktycznie darmowy, konieczne jest dokonywanie w cyklach miesięcznych płatności kartą płatniczą w określonej kwocie. Innym wymogiem może być otrzymywanie na dane konto wynagrodzenia, emerytury bądź renty czy też otrzymywanie na nie wpływów o określonej wartości. Niekiedy bank nakłada na posiadacza rachunku wymóg, iż z danego konta ma być dokonywana spłata pożyczki czy kredytu, gdyż tylko wówczas będzie ono wolne od opłaty za jego prowadzenie.

Dodatkowe opłaty za prowadzenie rachunku

Warto także zwrócić uwagę na zapisy znajdujące się w tabeli opłat i prowizji dołączanej do każdej umowy rachunku bankowego. Może się bowiem okazać, że w ramach danego konta bank będzie pobierał od nas opłaty za takie usługi jak: przelewy, wypłatę gotówki w bankomatach bądź placówkach bankowych, przewalutowanie transakcji płatniczej czy przelew międzynarodowy.

Banki mogą też posiadać zapis o poborze opłaty za wydanie karty debetowej.

Dodatkowe korzyści

Choć praktycznie każdy bank posiada listę usług płatnych, to obok tego ma do zaoferowania swoim klientom dodatkowe korzyści. Przeglądając ranking kont można znaleźć między innymi bonusy za korzystanie z mobilnej aplikacji banku, za uczestnictwo w programie lojalnościowym czy korzyści w postaci ubezpieczenia zdrowotnego. Warto więc dokładnie prześledzić tego rodzaju benefity, bo może się okazać, że to właśnie one zadecydują o wyborze odpowiedniego dla nas konta bankowego.


Materiał zewnętrzny

Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
W świecie technologii, gdzie każda firma stara się być na fali cyfrowej transformacji, pojawia się pytanie: czy można tworzyć strony internetowe i aplikacje...

Materiał zewnętrzny

Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej jest kluczowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym również w takich miastach jak Kraków. Proces...

Zobacz również