Reklamy
Artykuł sponsorowany

Popularność siatkówki w Polsce

Gra się w nią wszędzie – od szkolnych lekcji WF, poprzez osiedlowe boiska i nadmorskie plaże, aż po profesjonalne kluby sportowe. Siatkówka – bo o niej mowa – od lat należy do najchętniej uprawianych przez Polaków sportów zespołowych. Nie powinno to nikogo dziwić, szczególnie w kraju, którego reprezentacja trzykrotnie zdobywała mistrzostwo globu w tej dyscyplinie i który ma jedną z najsilniejszych lig na świecie. Równie wielką popularnością co mecze kadry narodowej, cieszą się zakłady bukmacherskie na siatkówkę, dzięki którym oglądanie meczów staje się jeszcze bardziej emocjonujące.

Skąd wzięła się tak wielka popularność piłki siatkowej?

W wielu zachodnich krajach siatkówka ma opinię sportu niszowego i uprawia się ją głównie w klubach akademickich. Jeszcze w latach 90. podobnie było nad Wisłą. Choć Polacy potrafili zdobyć złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976) oraz mistrzostwo świata w Meksyku (1974), brak sponsorów i niski poziom szkolenia powodowały, że dyscyplina ta nie emocjonowała milionów kibiców, jak chociażby piłka nożna. Co ciekawe, zarówno żeńskie, jak i męskie drużyny regularnie, choć bez sukcesów, uczestniczyły w mistrzostwach świata i Europy, co dla piłkarzy było wówczas nieosiągalne.

Sytuacja zmieniła się wraz z pozyskaniem przez Polski Związek Piłki Siatkowej kilku dużych sponsorów oraz wsparcia ze strony prywatnej telewizji Polsat, której udziału w kreowaniu mody na siatkówkę w Polsce nie da się podważyć. Stopniowo zaczęło pojawiać się coraz więcej pieniędzy na szkolenie młodzieży i rozwój ligi, a wyższy poziom przekładał się na wzrost oglądalności rozgrywek reprezentacyjnych oraz klubowych. W 2003 i 2005 roku polskie siatkarki dwukrotnie zdobyły tytuł mistrzyń Europy, a siatkówka stała się jednym z naszych sportów narodowych. W konsekwencji nastąpiły kolejne sukcesy drużyn na turniejach międzynarodowych (mistrzostwo świata mężczyzn 2014 i 2018, mistrzostwo Europy 2009, wygrana w Lidze Światowej 2012) oraz klubów w europejskich pucharach.

Na fali popularności siatkówka stała się jednym z najchętniej uprawianych sportów przez młodzież, a obecna sieć klubów i ośrodków szkoleniowych stanowi modelowy przykład na to, jak w sposób efektywny wychowywać kolejne pokolenia przyszłych mistrzów.

Polacy lubią obstawać siatkówkę

Nie tylko uprawnianie tej dyscypliny i wspieranie swoich ulubionych drużyn emocjonuje polskich kibiców. Również zakłady bukmacherskie na siatkówkę od lat cieszą się w kraju sporą popularnością, ze względu na masowość tego sportu oraz regularny udział naszych zespołów w rozgrywkach rangi mistrzowskiej. W przypadku takiej dyscypliny jak siatkówka zakłady bukmacherskie oferują szeroką gamę możliwości: od przewidywania zwycięzców poszczególnych meczów, poprzez obstawianie dokładnych wyników spotkań, aż po typowanie triumfatorów całych rozgrywek. Sezon klubowy i reprezentacyjny to setki okazji do wysokich wygranych. Przekonaj się sam i sprawdź aktualne zakłady na piłkę siatkową od bukmachera BetX.

Reklamy