Reklamy
Artykuł sponsorowany Kariera

Sprawdź, ile zarabiają absolwenci MBA

Wysokość zarobków w poszczególnych zawodach i branżach wciąż jest często tematem tabu, chociaż na rynku pojawia się już coraz więcej firm starających się co roku przygotowywać raporty branżowe dotyczące przeciętnego wynagrodzenia. A jak jest z absolwentami MBA? W ich przypadku również można znaleźć pewne dane, które prawdopodobnie mogą zachęcić część osób do podjęcia studiów MBA.

 

Zawrotna mediana zarobków

O ile zazwyczaj przeciętna mediana zarobków kształtuje się na poziomie kilku tysięcy złotych (oczywiście z wyjątkiem pewnych zawodów i osób na wysokich stanowiskach), o tyle w przypadku absolwentów MBA mediana zarobków wynosi…12 525 zł brutto. Tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2017 r. Co ciekawe, blisko jedna czwarta ankietowanych zarabia miesięczni niemal 20 000 złotych (19 997). Takie wartości bez wątpienia robią wrażenie, zwłaszcza jeśli zestawimy zarobki posiadaczy innych tytułów naukowych z zarobkami absolwenta MBA. Najmniej zarabia magister – mediana zarobków wynosi w tym przypadku 4 928 zł. Osoby z tytułem doktora mogą liczyć na wynagrodzenie ok. 5 502 zł. Mediana zarobków absolwentów MBA jest zatem ponad 2 razy większa niż mediana zarobków magistra czy doktora.

Tytuł MBA a ukończone inne studia

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń z 2017 r. dostarcza nam także innych ciekawych informacji. Na przykład – jaka jest mediana zarobków osób, które mają tytuł Master of Business Administration, a wcześniej ukończyły inne studia (co jest zresztą wymogiem podczas rekrutacji na studia MBA). I tak na przykład osoby, które studiowały wcześniej informatykę, a później skusiły się dodatkowo na studia MBA, mogą pochwalić się medianą zarobków na poziomie 14 323 zł brutto. Z kolei miesięczne wynagrodzenie całkowite absolwentów MBA posiadających MBA np. w branży telekomunikacyjnej kształtuje się na poziomie 15 250 zł.

Z badania wynika przede wszystkim, że znaczna część absolwentów MBA zarabia około kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. To zarobki, o których marzy wiele osób, dlatego wyniki badania mogą skłonić je do spróbowania swoich sił na studiach MBA.

Poznaj ofertę studiów MBA w Wyższej Szkole Bankowej – 14 programów w 8 miastach w Polsce.

 

Reklamy