Reklamy
Artykuł sponsorowany

Sprawdź zdolność kredytową, zanim pójdziesz po kredyt

Banki oferują bardzo różne kredyty i większość dorosłych osób z nich korzysta. Najbardziej powszechne są: debet, kredyt w rachunku bankowym i karta kredytowa. Bardzo dużo osób ma też kredyt gotówkowy czy dokonało kiedyś zakupu z płatnością na raty. Wciąż większość nieruchomości sprzedawana jest na kredyt hipoteczny. Można więc powiedzieć, że każda osoba sama brała już kredyt albo ma znajomych czy rodzinę, którzy z takiego produktu bankowego korzystają. Z roku na rok rośnie też zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi, ponieważ ich oferty są bardzo kuszące. Zanim jednak zaczniemy szukać kredytu czy pożyczki, warto dowiedzieć się, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową, bo to między innymi od niej zależy, czy pożyczymy pieniądze.

Jak banki sprawdzają swoich klientów?

Banki bardzo szczegółowo weryfikują swoich klientów, ponieważ nie chcą ponosić ryzyka. Wnioski sprawdzane są przez system i to on wstępnie decyduje o przyznaniu kredytu. Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową, tak jak robi to bank? Może być to trudne, ponieważ w każdym banku mogą ją liczyć w inny sposób. W kalkulatorach internetowych zwykle podaje się kwotę kredytu, jaka nas interesuje, czas jego spłaty, nasze dochody oraz miesięczne wydatki. Na tej podstawie wyliczana jest kwota, jaką możemy dostać wraz z informacją, czy mamy zdolność, czy nie. Natomiast banki mogą wziąć pod uwagę inne koszty życia, wyliczane na bazie średniego kosztu utrzymania w danym mieście, przez co, jeśli ponoszone przez nas wydatki są niższe od średniej wartości, możemy być stratni.

Co prawda zdolność kredytową liczy się na podstawie dochodów i wydatków, ale bardzo ważny jest też cel kredytu czy nasza wiarygodność kredytowa. Ponadto w wypadku niektórych typów kredytów, jak kredyt gotówkowy, bardziej preferowani są klienci ze stałym dochodem, jak renta i emerytura, ale już do dużych i długotrwałych zobowiązań, jak kredyt hipoteczny, bank będzie patrzył też na wiek osoby, która kredyt chce zaciągnąć.

Co sprawdza firma pożyczkowa?

Błędnie przyjęło się, że firmy pożyczkowe każdej osobie udzielą pożyczki. Zdecydowanie nie jest to prawda i nawet parabanki sprawdzają zdolność kredytową. Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową pod kątem wzięcia chwilówki? Tutaj można powiedzieć, że niezależnie od tego, z jakiego tytułu osiągamy dochód, będzie on zaakceptowany. Firmy pożyczkowe nie są aż tak szczegółowe, jeśli chodzi o dochody akceptowane i odrzucane, jak banki. Można podać swoje wszystkie stałe dochody, w tym zasiłki. Ponadto nie trzeba przedstawiać dokumentów je potwierdzających, a jedynie samodzielnie złożyć oświadczenie. Takie oświadczenie o dochodach też ma wiążącą moc prawną, a więc nie można w nim podawać zawyżonych kwot.

Zdolność wylicza się tak samo, czyli bierze pod uwagę wysokość osiąganego dochodu oraz comiesięczne wydatki. Jeśli różnica będzie wynosiła co najmniej tyle, ile zapłacimy za ratę pożyczki, to z powodzeniem można taką dostać. Oczywiście parabanki sprawdzają też bazy, jednak tutaj, w przeciwieństwie do banku, jeden negatywny wpis nie oznacza negatywnej odpowiedzi.

Reklamy