Reklamy
Artykuł sponsorowany

Wyposażenie nowoczesnego gabinetu okulistycznego – co warto wiedzieć?

Z czym kojarzy nam się zazwyczaj gabinet okulistyczny? Najczęściej padającą odpowiedzią są – tablice do badania wzroku. Profesjonalnie, nazywają się one tablicami Snellena i rzeczywiście do dziś pozostają w użyciu w gabinetach okulistycznych. Wykorzystuje się je w celu diagnozy problemów z widzeniem, a badanie za ich pomocą polega na stanięciu naprzeciwko tablicy i głośnym odczytywaniu przedstawionych na niej znaków. Niemniej – od czasu, gdy tablice Snellena zostały wynalezione, rozwój technologii posunął się mocno naprzód. Tym samym – oprócz zwykłego odczytywania liter lub cyfr z określonej odległości, wykonuje się dziś bardziej zaawansowane badania diagnostyczne podczas wizyty u okulisty.

Wizyta u okulisty – w trosce o komfort i zdrowie twoich oczu

Często, wizyta u okulisty polega na przeprowadzeniu serii badań, w czasie których kompleksowo diagnozuje się stan wzroku pacjenta. W trakcie tych badań pacjent przechodzi od jednego urządzenia do kolejnego, z których każde specjalizuje się w diagnozowaniu innego elementu lub parametru pracy narządu wzroku. W rezultacie – seria diagnoz pozwala zbadać nasz wzrok „na wskroś”, rozpoznając najmniejsze niedoskonałości w jego funkcjonowaniu.

Spektrum urządzeń stosowanych dziś w okulistyce jest bardzo szerokie. Obejmuje zarówno sprzęty „analogowe” jak wspomniane wcześniej tablice Snellena, jak i liczne komputerowe urządzenia. Co równie istotne – sprzęt wykorzystywany w diagnostyce okulistycznej bywa często dużych rozmiarów. W rezultacie – dla jego „zainstalowania” potrzebne jest wystarczająco duże pomieszczenie, zdolne go pomieścić. Z tych i innych powodów, z niektórych specjalistycznych urządzeń okulistycznych skorzystać możemy jedynie w klinice okulistycznej lub podczas pobytu w szpitalu.

Badanie okulistyczne – wywiad

Wizyta u okulisty rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, w trakcie którego lekarz zbiera informacje na temat: przebytych chorób oczu, występowania problemów z narządem wzroku u członków rodziny oraz innych objawów dotykających oczy. Druga część wywiadu polega na wykonaniu wstępnych oględzin pracy narządu wzroku.

Zazwyczaj, dla wystawienia pełnej diagnozy okulistycznej, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań specjalistycznych, z wykorzystaniem zaawansowanej aparatury technologicznej. Dopiero dzięki niej, mamy możliwość udzielenia szczegółowej odpowiedzi na pytanie o rodzaj dolegliwości i przyczyny ich wystąpienia.

Badanie okulistyczne – urządzenia stosowane w gabinetach okulistycznych

Do grona najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w okulistyce urządzeń należą: autorefraktometr komputerowy, perymetr komputerowy, tonometr bezkontaktowy, pachymetr, tomograf komputerowy, lasery YAG, ultrasonograf okulistyczny, lampy szczelinowe, topograf rogówki czy optyczny biometr.

To tylko część urządzeń, z których korzystają okuliści na całym świecie. W wybrane spośród nich możesz zaopatrzyć się w internecie, bez wychodzenia z domu. Jednym z najdłużej działających na polskim rynku dostawców sprzętu jest krak-optic.pl – sklep specjalizujący się w branży okulistycznej. Na jego ofertę składają się meble okulistyczne, mikroskopy, specjalistyczne lampy i inne elementy wyposażenia gabinetu. Oprócz samej sprzedaży specjaliści z firmy Krak-Optic pomagają przy wyborze i kompletacji urządzeń. Krak-Optic posiada także serwis który dostarcza, instaluje, uruchamia sprzedawany sprzęt oraz dokonuje napraw gwarancyjnych oraz pogwarancyjnych.

 

fot. krak-optic.pl

Reklamy