Reklamy
Biznes

10 najpopularniejszych powodów, przez które klienci cię opuszczają

Niezależnie od natury twojego biznesu i ilości klientów, fakt, że choćby jeden cię opuści może mieć destrukcyjne konsekwencję.

Skupimy się na powodach, przez które klienci opuszczają swoich dostawców czy partnerów biznesowych.

1. Budżet

Firmy niejednokrotnie mierzą się z sytuacjami, w których zostają pozbawione większości środków na bieżące działania, na rzecz inwestycji w rozwiązania, które pojawią się po określonym czasie. Zmuszone są w takiej sytuacji do tymczasowego np. zmniejszenia ilości oferowanych usług. W takich sytuacjach warto pójść na kompromis z obecnymi klientami, dając zniżkę w związku z pomniejszoną ofertą.

2. Wartość

Klienci powinni widzieć wartość dodaną, którą uzyskają dzięki twoim produktom lub usługą. Pozytywne wrażenie na temat Twojej firmy wśród klientów to najlepsze odzwierciedlenie wartości Twojego biznesu.

3. Zaufanie

Zdobycie zaufania jest fundamentem, który pozwoli ci na długoterminową współpracę z twoimi klientami. Szczerość w biznesie to niepodważalny atut, każdy klient doceni to, nawet sytuacjach, gdy prawda nie będzie satysfakcjonująca.

4. Polityka firmy

Możesz napotkać problem, gdzie osoby z firmy, z którą współpracujesz jest bardzo zadowolona z waszej kooperacji, natomiast tzw. „decision-maker” kwestionuje to. Niekiedy wewnętrzna polityka firmy może zrujnować współpracę.

5. Apatia

Klienci przeglądając usługi, z których, korzystają bądź firmy, z którymi współpracują czasem zastanawiają się, co takiego wynoszą z tych kooperacji. Emocjonalne przywiązanie pomaga w utrzymaniu lojalności. Pamiętaj, aby personalizować informacje dotyczące klientów, czasem zaskoczyć ich ciekawą ofertą „tylko dla nich”.

6. Personel

Twój klient może być przyzwyczajony do konkretnej osoby w firmie, z którą ma ciągły kontakt. Często z takich więzi biorą się problemy, niekiedy po zmianie personelu klient również kończy współpracę z firmą. Na wypadek zmian w personelu.

7. Niepowodzenie

Niejednokrotnie zdarzają się niepowodzenia w firmach. Często odbija się to na klientach, natomiast w takich sytuacjach należy przyznać się. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że klient nie zaprzestanie współpracy.

8. Zaniedbanie

Warto dać klientom poczucie, że ich biznesy są istotne i wspierają rozwój twojego. Jeżeli w waszej komunikacjijest niewiele osobistych akcentów lub komunikacja nie istnieje, klienci mogą poczuć się porzuceni.

9. Potrzeby

Czasami klienci potrzebują zmian, niestety jest to naturalny proces i ciężko temu zapobiec. Możesz próbować urozmaicać swoje oferty zgodnie z wizją klienta, jednak nie zawsze może to mieć pozytywne zakończenie.

10. Konkurencja

Nie posiadając monopolu musisz mieć świadomość, że konkurencja czyha za rogiem. Są firmy, które mogą oferować podobne usługi po niższej cenie. Warto przeprowadzić badania i wyciągnąć z nich wnioski. Zdefiniuj swoje słabości porównując się do konkurencji. Upewnij się, że jesteś najlepszy patrząc na swoje pozytywne strony.

Podsumowując, klienci nie opuszczą cię bez konkretnego powodu, szczególnie, gdy wasza kooperacja ma wartość dodaną. Rezygnacje klientów są wpisane w biznesy, natomiast warto przeanalizować powyższe punkty i zminimalizować możliwość opuszczenia twojej firmy, dodatkowo zadowalając swoich klientów tak bardzo jak jest możliwe.

Oliwia Leszczyńska

Reklamy