Biznes

Bank Barclays likwiduje miejsca pracy

Działający od ponad 300 lat brytyjski bank Barclays potwierdził, że zamyka swoje centrum hipoteczne w walijskim Cardiff, przez co miasto utraci 180 miejsc pracy – informuje BBC.

 

Jak zapewnił bank, 144 stanowiska pracy zostają przeniesione do Liverpoolu i Leeds,  60 miejsc pracy zostanie zlikwidowanych, z czego 20 osób odeszło dobrowolnie w ostatnich miesiącach.

 

Związek zawodowy Unite sprzeciwia się tej decyzji i wzywa bank do utrzymania centrum. – Jesteśmy przeciwni likwidacji tylu miejsc pracy bez zaoferowania alternatywnego zatrudnienia 180 lojalnym i wysoko wykwalifikowanym pracownikom – powiedział Steve Pantak, szef regionalny Unite.

 

Działania Barclays są związane z planem głębokiej restrukturyzacji, która ma na celu obniżenie kosztów.

 

Banki tną koszty

 

– Ciężko pracujemy, aby zaspokoić potrzeby naszych klientów. Musimy zapewnić klietom wydajne centrum hipoteczne, które umożliwi bardziej efektywną współpracę. Niestety, oznacza to zamknięcie w 2018 roku centrum w Cardiff  – powiedział Rob Harris, dyrektor zarządzający Barclays w Wielkiej Brytanii.

 

– Inne banki również zamykają swoje oddziały. Nasz związek zawodowy ma bardzo poważne obawy dotyczące poziomu zatrudnienia w sektorze usług finansowych w Walii – martwi się Steve Pantak z Unite.

 

Barclays, podobnie jak wiele innych brytyjskich banków, zamyka swoje oddziały i tnie miejsca pracy, a także pozbywa się zbędnych aktywów, aby stać się bardziej opłacalnym.

 

Jak donosi The Telegraph, kredytodawca chce utworzyć nową spółkę, która będzie świadczyć na rzecz banku takie usługi, jak marketing, wsparcie IT, dział HR, aby skonsolidować w jednym miejscu funkcje, które są teraz rozproszone w 10 tys. ośrodkach na całym świecie. Dzięki temu bank chce znaleźć oszczędności.

 

Nawet 100 tys. miejsc pracy mniej

 

– Procesu restrukturyzacji z pewnością nie ułatwia decyzja o Brexicie, która spowoduje, że brytyjskie banki będą musiały przenieść część swoich oddziałów poza granice Wielkiej Brytanii. Większość z nich chce tworzyć swoje centra w Paryżu i Irlandii – ocenia Maciej Pietrzak z PMR Restrukturyzacje SA.

 

Jak informuje „The Guardian”, amerykański bank JP Morgan zapowiedział, że przeniesie 4 tys. pracowników spośród 19 tys. zatrudnionych w Wielkiej Brytanii. Największy brytyjski bank HSBC zapowiedział z kolei, że do Paryża zostanie przeniesionych ok. 1 tys. pracowników. Jak podaje PriceWaterhouseCoopers w swoim raporcie dla „The CityUK”, w sektorze finansowym do 2020 roku może zniknąć nawet 100 tys. miejsc pracy.

 

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com