Reklamy
Biznes

Jak bezboleśnie współpracować z systemem SENT

Monitorowanie przewozu towarów „wrażliwych” w systemie SENT i konieczność składania deklaracji przy ich każdorazowym transporcie może być uciążliwa dla przewoźników oraz dla podmiotów wysyłających i odbierających towary akcyzowe. Tym bardziej, że nie wszyscy są jeszcze zaznajomieni z nowymi procedurami. Istnieją jednak sposoby na uproszczenie współpracy z PUESC i zaoszczędzenie czasu oraz energii na deklaracjach SENT. Po pierwsze dobre poznanie wymogów systemu, po drugie – odpowiednie narzędzie.

 

System SENT wprowadza nowe obowiązki dla przewoźników tzw. towarów wrażliwych, czyli akcyzowych – benzyny, oleju napędowego czy alkoholu i jego pochodnych. Już blisko od 2 miesięcy muszą składać deklaracje na każdorazowy transport tego typu towarów. Nieprzestrzeganie przepisów ustawy z 9 marca 2017 roku jest obłożone sankcjami, takimi jak zatrzymanie pojazdu wraz z ładunkiem i grzywna nawet do wysokości 20 tysięcy złotych, niezależnie od wartości przewiezionego ładunku.

Należy pamiętać, że nowym przepisom podlegają również podmioty, które nadają wysyłkę towaru, np. producenci i dystrybutorzy, a także adresaci. Tu mówimy również o producentach i przetwórcach oraz o sieciach detalicznej dystrybucji np. paliw.

Co najważniejsze, warto zapoznać się z wymogami ustawowymi[1] i zasadami działania systemu PUESC[2], aby sprawnie poruszać się w meandrach systemu, które nas dotyczą. Deklaracje w systemie SENT wypełnia się na stronie internetowej PUESC, co wymaga wpisania wszystkich danych dotyczących przewoźnika oraz organizowanego transportu. Każdorazowo należy wypełnić formularz oświadczenia o transporcie, co w dłuższej perspektywie i przy wielu ładunkach może negatywnie wpłynąć na efektywność działania.

Na rynku pojawiły się narzędzia, które ułatwiają pracę na platformie PUESC. Niektóre z nich nie wymagają dodatkowego nakładu pracy przy wypełnianiu dokumentu, czyli np. duplikacji posiadanej bazy danych lub przekazania przygotowanej deklaracji na docelową platformę.

Współpracę z PUESC można ułatwić sobie maksymalnie, automatyzując wypełnianie deklaracji przewozowych i minimalizując nakłady pracy z nimi związane. Oświadczenie składa się na podstawie własnego arkusza kalkulacyjnego excel z bazą danych, który tylko raz wystarczy odpowiednio wypełnić. Później deklaracje wypełniają się automatycznie, a co więcej dzieje się to bezpośrednio na platformie PUESC, bez konieczności ponownego wgrywania bazy danych, przekazywania deklaracji czy logowania do innego narzędzia. Wypełnianie deklaracji jest intuicyjne i błyskawiczne, a co równie ważne – bezpieczne.

„SENT24 wykorzystuje szyfrowane połączenie z platformą PUESC, co gwarantuje bezpieczeństwo danych firmowych. Poza oszczędnością czasu był to dla nas priorytet, jako że dane przekazywane w deklaracji dotyczą wprost biznesowych aspektów działalności i nie powinny być narażone na najmniejsze ryzyko” – podkreśla Piotr Bazan, prezes Intersys Technologies. – „Szybkie i bezpieczne wypełnianie deklaracji SENT ułatwi codzienne funkcjonowanie nie tylko przewoźnikom, ale również podmiotom zlecającym i odbierającym przewozy towarów akcyzowych, a co za tym idzie, oszczędzi sektorowi transportowemu potencjalnych zakłóceń wynikających z wprowadzenia nowego systemu” – podsumowuje Bazan.

 

Źródło obrazka: [internet]

Reklamy

Komentarze