Technologia rozwija się coraz szybciej z dnia na dzień i wkracza w każdą dziedzinę naszego życia. Co ma do tego księgowość? Sztuczna inteligencja może znacznie usprawnić pracę oraz usługi księgowe, zwiększyć efektywność niejednej operacji księgowej i zautomatyzować długie procesy, a także wyeliminować ryzyko popełnienia błędu przez księgowego. Jakie korzyści niesie ze sobą rozwój technologii w księgowości?

Księgowość, a technologia 

Statystyki pokazują, że usługi księgowe, a dokładnie biuro rachunkowe średnio poświęca około 334 godzin rocznie na rozliczanie podatków, co ma dosyć spore przełożenie na czas pracy i zajmuje mniej więcej czternaście dób. Z tego powodu coraz większa ilość usług księgowych, spółek, biur rachunkowych oraz indywidualnych księgowych chce mieć w swoim zespole pracy "cyfrowych pomocników", którzy znacznie ułatwią im pracę. Sztuczna inteligencja odpowiada za pomoc w zwiększeniu efektywności większych i ważniejszych operacji księgowych, pozwoli zautomatyzować nudne i długotrwałe działania, które pochłaniają masę czasu i pozwoli na wyeliminowanie ryzyka błędu. Według raportów, Polska zajmuje czołowe miejsce pośród krajów w Europie Środkowej i Wschodniej, a także 7. miejsce w całej Unii Europejskiej pod kątem liczby ekspertów jacy pracują nad rozwojem, bądź wdrożeniem sztucznej inteligencji. Firmy zajmujące się technologią świadczą przede wszystkim usługi dla branż, które zajmują się IT, telekomunikacją, finansami i bankowością, handlem czy e-commerce.

Jednym ze świetnie rozwijających się firm rachunkowych jest biuro rachunkowe z Radomia. Ta obsługa księgowa w Radomiu jest na bardzo wysokim poziomie oraz nadąża ono za obecnie panującymi trendami i nowościami w świecie księgowości. Jeśli potrzebna jest Ci dobra księgowa w Radomiu odwiedź tę stronę Internetową: https://podatkifirm.pl.

Team of female accountants are working on data documents in the office.Business concepts.

Sztuczna inteligencja w biurach rachunkowych 

Sztuczna inteligencja, to przełomowa technologia, której wykorzystanie może mieć faktyczne korzyści biznesowe. Coraz większa ilość przedsiębiorców jest świadoma tego, że wdrożenie różnego rodzaju innowacyjnych rozwiązań będzie znaczące dla rozwoju wielu firm, a także zwiększy ich przewagę nad konkurencją. Możemy to zaobserwować pośród coraz większej ilości spółek, biur rachunkowych oraz indywidualnych księgowych, którzy rezygnują z tradycyjnej księgowości na rzecz inteligentnych systemów finansowo - księgowych. Takie nowoczesne, a przede wszystkim innowacyjne programy znacznie przyspieszają codzienną pracę, pozwalają na usprawnienie komunikacji pomiędzy księgowym, a klientem i dają pewność, że bezpieczeństwo wrażliwych danych jest na najwyższym poziomie.

Sztuczna inteligencja będzie i już jest, wykorzystywana do takich rzeczy jak: 

  • automatyzacja księgowości
  • automatyczne odczytywanie danych z faktur
  • sugerowanie kategorii księgowych kosztów
  • konwertowania skanu faktur oraz księgowanie danych niezbędnych do płatności
  • przyspiesza procesy księgowych

Czy księgowość powinna bać się sztucznej inteligencji?

W przypadku sztucznej inteligencji, pewne jest to, że zrewolucjonizuje ona księgowość. Skoro tak, to nasuwa się ważne pytanie - czy pojawia się ryzyko, że nowoczesne technologie zastąpią kiedyś księgowych? Eksperci, którzy wypowiadają się w tej kwestii, zapewniają nas, że na pewno tak nie będzie. Technologia nie zabierze pracy księgowym, ale w znacznym stopniu ją zmieni i usprawni usługi księgowe. Zautomatyzowanie znacznie przyspieszy wykonywanie wielu zadań, co w konsekwencji pozwoli na uwolnienie zasobów ludzkich w organizacji, z czym przeniesie je do bardziej zaawansowanych procesów, w których sztuczna inteligencja nie będzie w stanie zastąpić człowieka. Będzie ona używana przede wszystkich w procesach w których pojawia się duża liczba zamiennych, a konkretnie taka, której człowiek w danym czasie oraz układzie nie będzie w stanie przerobić i zinterpretować. Taka automatyzacja różnych złożonych i powtarzalnych procesów spowoduje zmniejszenie kosztów, a także zwiększy wydajność pracowników.


Zobacz również