Biznes

Chiny – Polska: wykorzystać wyjątkową okazję

Gospodarcze relacje między Chinami a Polską, zwłaszcza w ciągu ostatnich 2-3 lat, dynamicznie się rozwijają, ale – jak przyznają zarówno przedstawiciele polskich, jak i chińskich firm –ich potencjał jest znacznie większy. Do zdynamizowania tego rozwoju potrzeba między innymi większego wsparcia ze strony polskich władz. O potencjale tych relacji i tym, co trzeba zrobić rozmawiają przedsiębiorcy z Chin i Polski zaproszeni przez należącą do międzynarodowej sieci Cathay Kancelarię Prawną Kijewski & Graś.  

Polska to największy kraj regionu z bardzo dużymi możliwościami – zgodnie oceniają eksperci ekonomiczni i przedsiębiorcy z Europy i Azji. Rozmowy na temat zwiększenia azjatyckiego (głównie chińskiego) zaangażowania w Polsce trwają od ubiegłego tygodnia. Wtedy na Welconomy Forum do Torunia przyjechała delegacja reprezentantów kół gospodarczych z Państwa Środka. Uczestniczyła w panelu “Polska – strategiczny partner i drzwi do Europy dla Chińskich inwestycji. Mocne strony polskiej ekonomii: innowacja i położenie. „ONE ROAD ONE BELT” czyli warunki sprzyjające budowaniu trwałych relacji biznesowych Chin z Europą”.

– W samych tylko sąsiadujących z Polską Czechach wartość chińskich inwestycji liczona już jest w miliardachEuro. My jesteśmy jeszcze daleko w tyle, choć nasz rynek jest znacznie większy, a największe chińskieinstytucje finansowe są obecne już w Polsce. – mówi Bartosz Graś – partner i współwłaściciel należącej do międzynarodowej sieci Cathay Associates Kancelarii Prawnej Kijewski Graś.

Możliwości zwiększenia swojej aktywności pozytywnie oceniają przedstawiciele delegacji chińskiej. Ich zdaniemPolska to dziś jeden z najdynamiczniej rozwijających się gospodarczo krajów Europy i niewątpliwie ekonomiczny lider regionu z rynkiem potrzebującym chińskiego zaangażowania.

– Z naszej strony zainteresowane są niemal wszystkie branże: od technologicznych przez produkcyjne aż po wiele rodzajów usług. Polska leży w strategicznym miejscu Europy, dodatkowo u Was zaczyna się właśnie legendarny Jedwabny Szlak, który obecnie znowu już działa. – mówi Wang Yinyin – drugi sekretarz działu handlowego w Ambasadzie Chińskiej w Polsce.

W Małaszewiczach uznawanych za faktyczny początek Jedwabnego Szlaku znajduje się dworzec rozładunkowy dla przyjeżdżających z i odjeżdżających do Państwa Środka towarowych pociągów. Na razie przyjeżdża ich 4 tygodniowo, ale – jak zgodnie twierdzą Polacy i Chińczycy – to dopiero początek.

– Takich pociągów rzeczywiście powinno przyjeżdżać i odjeżdżać 4, ale nie tygodniowo, a dziennie. Dlatego ważne jest dziś rozbudowanie dworca. Powinien powstać tam hub, zaś pod sam obiekt powinna prowadzićautostrada lub kilku pasmowa droga szybkiego ruchu. To na pewno przyczyni się do szybkiego zwiększenia wymiany handlowej między Polską a Chinami. – mówi Jakub Szymański  – manager departamentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej w warszawskim oddziale Industrial and Commercial Bank of China (ICBC).

Niezbędnych do zwiększenia współpracy spraw jest znacznie więcej. Według ekspertów z kancelarii należących do sieci Cathay Associates, oprócz funduszy i organizowania misji handlowych, potrzebne jest wsparcie władz Polski dla prorozwojowych inicjatyw w obszarze polsko azjatyckich relacji gospodarczych.

– Warto przyznać patronat każdej inicjatywie przyczyniającej się do rozwoju polsko chińskich kontaktów, które wniedługim czasie zaowocować mogą konkretnymi inwestycjami. Odnosi się to też do zainteresowania naszych przedsiębiorców chińskim rynkiem. – podsumowuje Michał Sowiński z należącej do międzynarodowej sieci Cathay Associates Kancelarii Prawnej Kijewski Graś.

Zainicjowane przez Cathay Associates spotkania chińsko – polskie potrwają jeszcze do końca tygodnia. Oprócz Warszawy rozmowy o nawiązaniu współpracy mają miejsce w Atenach, Istambule oraz Milanie, w których uczestniczą polscy przedstawiciele Kancelarii Prawnej Kijewski Graś: Bartosz Graś oraz Ernest Kuś. Każde z nich to oddolna inicjatywa polskich, azjatyckich i europejskich partnerów, którzy sami upatrują już wiele korzyści w rozwoju relacji Polska – Chiny. Przedmiotem rozmów chińskich przedsiębiorców z polskimi to między innymi: Polska – jako strategiczny partner dla zachodniej Europy w relacjach europejsko-chińskich; prawne i biznesowe aspekty współpracy Polski oraz Europy z Chinami i nowe obszary do zagospodarowania w inwestycjach polsko-chińskich. W rozmowach uczestniczą też m.in. Pan Lin Wu – wiceprezes  AVIC International Renewable Energy Co., Ltd.- spółki silnie inwestującej w odnawialne źródła energii w USA, Europie i Chinach, czy prawnicy z Cathay Associates z oddziału chińskiego: HeJie, Cao Lei, Li Xin, węgierskiego: Rupert Varnai, Pascal Demko oraz maltańskiego: Jonnathan De Giovanni.

Cathay Associates

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com