Biznes

Czeski start-up zamierza zrewolucjonizować rynek pracy w Polsce

Należący do lidera rynku ofert pracy i rekrutacji w Czechach startup wystartował właśnie z aplikacją Profinaut, która umożliwia profesjonalistom elastyczne zarabianie dzięki swoim umiejętnościom, a firmom szybkie znalezienie odpowiednich kompetencji.

 

Podobnie jak Uber uwolnił rynek przewozów w miastach, tak Profinaut zamierza uwolnić rynek pracy, który boryka się z coraz droższym procesem rekrutacji, niską elastycznością oraz trudnością w znalezieniu odpowiednich kompetencji.

Według ostatniego raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów 2016” 45% pracodawców w Polsce deklaruje trudności w pozyskaniu pracowników. To nie tylko najwyższy odsetek od 6 lat, ale również wynik wyższy niż średnia z badanych przez Manpower 43 krajów.

Tymczasem Profinaut chce uwolnić rynek pracy, zaczynając od Czech i Polski. Dzięki aplikacji każdy – pracownik korporacji czy freelancer – może w dowolnym momencie zaoferować swoje usługi na platformie, nawet w niewielkim wymiarze czasu. Z kolei managerowie firm i korporacji uzyskali szybką i skuteczną ścieżkę dotarcia do wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą skutecznie wspomóc realizowane projekty. Zainteresowane Profinaut mogą być również małe przedsiębiorstwa
i organizacje pozarządowe, które dzięki aplikacji uzyskają dostęp do najlepszej wiedzy na rynku, bez wymogu stałego zatrudnienia.

Profinaut nie jest konkurencją dla pracodawców i działów HR. Większość naszych użytkowników, to nie są osoby chcące zmienić pracę, wręcz przeciwnie – nadal chcą wykonywać dotychczasowe obowiązki, ale równocześnie szukają dodatkowej ścieżki rozwoju zawodowego. Wierzymy, że w firmach istnieje ogromny potencjał wiedzy i doświadczenia, który można uwolnić i wykorzystać. Trzeba tylko zaoferować odpowiednie narzędzie do tego – mówi Adam Hazdra, jeden
z założycieli aplikacji.

Pracuj z ludźmi, którym ufasz

Korzystanie z aplikacji zostało uproszczone do minimum. Aby zaoferować swoje usługi wystarczy wypełnić krótki formularz dotyczący kompetencji oraz podać numer telefonu. To kluczowy element platformy – założeniem aplikacji jest jak najszybszy kontakt ze specjalistami.

Aby zapewnić jak najwyższą jakość oferowanych usług, wprowadzono system rekomendacji. Każdy Profinauta może dać i otrzymać rekomendacje od innych użytkowników, z którymi miał okazję współpracować oraz oceniany jest przez swoich zleceniodawców po zakończeniu projektu. Im więcej poleceń, tym jego profil znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo istnieje możliwość podejrzenia, które oceny wystawione są przez naszych znajomych – ideą jest aby każdy mógł znaleźć do swoich projektów najlepszych ludzi poleconych przez ludzi, którym ufa.

Jeszcze przed oficjalnym startem platformy zapisało się do niej ponad pół tysiąca profesjonalistów z Czech i Polski.

 

Mamy ambitne cele na ten rok, zamierzamy osiągnąć pułap dziesięciu tysięcy Profinautów, a w planach są już kolejne funkcjonalności, które uczynią komunikację firm i specjalistów jeszcze łatwiejszą – zapowiada Piotr Nejman, Head of Growth
w Polsce.

Polscy pracownicy chcą nowych technologii

Według najnowszego badania Gumtree.pl opracowanego przez Delab UW, 54% ankietowanych Polaków uznało, że w przyszłości będą musieli pracować w kilku zawodach. Według tego samego badania ogromna większość Polaków (83%) zgadza się ze stwierdzeniem, że nowe technologie są kluczem do powodzenia na rynku pracy. Nic w tym dziwnego, jeśli spojrzymy na dane zza Oceanu. Według firmy konsultingowej Gallup, w 2016 roku 43% Amerykanów przyznało, że spędzili przynajmniej jakiś czas pracując zdalnie.

Z kolei z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS Polska na zlecenie Brain Embassy wynika, że ponad 40% Polaków chciałoby pracować w sposób nowoczesny, tj. uwzględniający m.in. pracę zdalną i elastyczne godziny pracy. Trendy te potwierdza raport Komisji Europejskiej z 2016 roku „The Future of Work”, według którego odsetek pracowników zatrudnionych na czas określony wzrósł od 2002 roku do 2014 roku z 26,5% do 32,2%. Dotyczy to zresztą nie tylko młodych pracowników – liczba samozatrudnionych 50-latków wzrosła w tym okresie z 11 do 14 milionów osób.

 

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com