Sektor IT w Polsce wyróżnia się ogromną luką wyspecjalizowanych pracowników. Sięga ona aż 50 tysięcy programistów, natomiast w Europie - już ponad 800 tysięcy. Firmy IT robią wszystko, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych specjalistów IT. Współpracują z uczelniami, organizują darmowe bootcampy, czy przyjmują nawet osoby z potencjałem do szybkiego wyspecjalizowania. Prognozy na najbliższe lata świadczą o tym, że luka pracownicza w sektorze IT będzie się powiększać. Firmy zatem będą musiały oferować jeszcze lepsze wynagrodzenia i warunki pracy. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę w IT.

Atrakcyjne zarobki

W branży IT nawet początkujący specjaliści mogą liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie odbiegające od innych sektorów. Już na starcie Junior Developer specjalizujący się w technologii Java może liczyć nawet na zarobki rzędu 5000-6000 tysięcy złotych miesięcznie. Z kolei Senior Developer otrzymuje wynagrodzenie sięgające nawet pięciocyfrowych kwot. Wielu programistów decyduje się na pracę za granicą, gdzie zarobki są jeszcze bardziej atrakcyjne, szczególnie dla wyspecjalizowanych pracowników z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Zarobki rzędu nawet 9000 tysięcy funtów w Wielkiej Brytanii są niezwykle kuszące.

Rynek pracownika

Wspomniana wcześniej luka w sektorze IT czyni tą branżę niezwykłą na tle innych. Dzieje się tak, ponieważ to firmy bardziej zabiegają o specjalistów niż oni sami. Z tego powodu branża IT nazywana jest bardzo często “rynkiem pracownika”. Wyspecjalizowani programiści  mogą przebierać w ofertach, a do ich skrzynek mailowych wciąż wpadają kolejne wiadomości z propozycją zatrudnienia. Nic więc dziwnego, że poza zarobkami głównym kryterium przy wybieraniu miejsca pracy przez programistę są m.in. dodatkowe benefity, możliwość pracy zdalnej, czy nawet to, na ile projekt jest ciekawy i prestiżowy. Warto również pamiętać, że samo zatrudnienie pracownika nie oznacza sukcesu w budowaniu profesjonalnego zespołu IT. W związku z luką w tym sektorze, utrzymanie pracownika w firmie staje się podobnym wyzwaniem, jak jego zatrudnienie.

Dodatkowe benefity

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że programiści przy szukaniu zatrudnienia kierują się także ofertą dodatkowych benefitów. Warto w tym miejscu rozwinąć ten temat. Wiele z benefitów to standard w branży IT. Należą do nich m.in. praca zdalna, czy elastyczny grafik. Inne dodatki to np. karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne (96% ofert pracy), szkolenia zawodowe (92%), prywatna opieka medyczna (91%), czy szkolenia językowe (77%). Jako, że firmy IT w obliczu sytuacji na rynku, decydują się nawet na zatrudnienie studentów kierunków związanych z informatyką, to mogą oni liczyć w wielu przypadkach na dopłaty do nauki, a nawet dopłaty do wyżywienia.

Możliwości rozwoju

Umiejętności specjalistów IT są niezwykle doceniane przez pracodawców. Z tego powodu wzrost kompetencji praktycznie zawsze ostatecznie przekłada się na większe zarobki programistów. Praca nad ciekawymi projektami umożliwia zdobycie nowych doświadczeń, co przekłada się na zwiększenie wartości takiego pracownika na rynku. Warto także wspomnieć o szkoleniach organizowanych przez firmy IT dla specjalistów. To świetna okazja, aby za darmo poznać nowe technologie i poszerzyć swoje horyzonty.

Podsumowanie

Sektor IT charakteryzuje się bardzo dużym zapotrzebowaniem na specjalistów. Szczególnie Ci o wysokich umiejętnościach i dużym doświadczeniu, mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Jeżeli jednak jesteś na początku swojej drogi w IT również powinieneś znaleźć pracę, gdzie szybko rozwiniesz swoje umiejętności i wykorzystasz je w praktyce. Źródło: TeamQuest - praca IT

Zobacz również