Z dofinansowania z Unii Europejskiej skorzystały już tysiące polskich przedsiębiorców. Przed nami nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027. To oznacza nowe konkursy i nowe szanse na rozwój dla kolejnych firm (także z sektora MŚP, które najbardziej ucierpiały przez pandemię koronawirusa). Co zrobić, żeby stanąć do wyścigu o unijne pieniądze? Czy warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy? Podpowiadamy!

Dotacje unijne dla firm – kto może skorzystać z szansy, którą daje członkostwo w UE?

Z dofinansowania unijnego mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy z państw należących do Wspólnoty. Od 2004 roku, czyli od momentu wejścia do Unii, również Polacy. Większość konkursów unijnych, ze względu na politykę wspierania sektora MŚP stanowiącego podstawę europejskiej gospodarki, jest skierowana do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. To właśnie oni, także w Polsce, są najliczniejszą grupą. Stanowią blisko 99,8% wszystkich przedsiębiorstw! Można powiedzieć, że są siłę napędową całej gospodarki o znaczącym wkładzie w wytwarzanie PKB. Jednak ze względu na mniejszą liczbę zatrudnianych pracowników oraz stosunkowo niewielkie obroty często nie są w stanie konkurować z dużymi firmami zatrudniającymi powyżej 250 osób. Aby pozostać konkurencyjnym, wiele firm szuka sposobów na inwestycje, posiłkując się kredytami inwestycyjnymi lub aplikując o dotacje unijne.

Kim jest doradca unijny?

Doradca unijny to osoba, która pomaga przedsiębiorcom w pozyskaniu dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej. Najczęściej są to osoby posiadające wykształcenie w dziedzinie ekonomii, zarządzania, finansów i rachunkowości oraz doświadczenie w pracy z projektami unijnymi. Choć na rynku istnieje wiele firm doradczych, nie wszystkie mają takie samo doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji. Przy poszukiwaniu firmy doradczej warto zwrócić uwagę na to, jak długo istnieje na rynku, a także jaką skutecznością w pozyskiwaniu dotacji może się pochwalić.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy?

Coraz więcej polskich przedsiębiorców korzysta z pomocy profesjonalnych doradców. Przede wszystkim dlatego, że konkurencja z roku na rok jest coraz większa. Bezzwrotne dotacje unijne to ogromna szansa na rozwój biznesu i wejście z innowacyjnym produktem lub usługą na rynki zagraniczne. Firma doradcza zajmuje się pomocą w pozyskiwaniu funduszy unijnych od A do Z, czyli od wstępnego rozeznania w potrzebach firmy po realizację projektu i pomoc w jego prawidłowym rozliczeniu. Doradca pomoże m.in. w: przygotowaniu modelu finansowego projektu i określeniu statusu przedsiębiorstwa, opracowaniu dokumentacji aplikacyjnej, zebraniu danych do opracowania wniosku, opracowaniu budżetu i harmonogramu projektu oraz przygotowaniu skutecznego wniosku. Doradcy unijni pracują w oparciu o wiedzę i doświadczenie całego zespołu. Aktywnie uczestniczą w całym procesie pozyskiwania dotacji, udzielając wsparcia na każdym etapie.

edoradca.pl
Artykuł powstał we współpracy z portalem  edoradca.pl


Materiał zewnętrzny

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm

Zobacz również