Biznes

Elemental Holding: wyniki finansowe za H1 2016

Elemental Holding – europejski lider w recyklingu metali nieżelaznych – w I półroczu 2016 roku wypracował skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 447,7 mln zł. Spółka po 6 miesiącach 2016 roku zwiększyła narastający zysk netto o ponad 35% do 30,74 mln zł.

EBIDTA wyniosła 37,5 mln zł, czyli o ok 24% więcej rok do roku. W drugim kwartale 2016 roku Elemental Holding osiągnął 255,5 mln zł skonsolidowanych przychodów, natomiast EBITDA oraz zysk netto wzrósł odpowiednio o 28 % i 77% do rekordowych 20,2 mln zł oraz 18,1 mln zł.

Grupa Elemental działa na 35 rynkach w Europie i na Bliskim Wschodzie, poza Polską w oparciu o 7 własnych oddziałów (Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Turcja, Dubaj) oraz przedstawicielstwa handlowe. Spółki Elemental Holding SA pozyskują metale nieżelazne i odpady elektroniczne na 60 rynkach na świecie
.
„W 2016 roku koncentrujemy się na rozwoju organicznym, przede wszystkim na umocnieniu pozycji w wyżej marżowych segmentach obwodów drukowanych i zużytych katalizatorów samochodowych. Kluczowe dla Grupy partnerstwa w Japonii– z Toyotsu Recycle Corporation oraz JX Nippon –wzmacniają inwestycję w nowy zakład w Bydgoszczy. Systematycznie też analizujemy potencjalne cele akwizycyjne – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie ma drugiego konsolidatora w Europie, który prowadzi tak dynamiczny rozwój przez przejęcia. Kluczowym założeniem jest jednak ewentualny zakup zdrowego i perspektywicznego podmiotu.

Nasi akcjonariusze muszą mieć pewność, że zainwestujemy ich środki w bezpieczne przedsięwzięcie. Dlatego – tak jak w przypadku spółki Gorenje Surovina – nie będziemy finalizować żadnej transakcji, jeśli w procesie due dilligence wyniki finansowe przejmowanego podmiotu nie będą wypełniać założeń” – mówi Jarosław Michalik, wiceprezes zarządu Elemental Holding SA.

Plan inwestycyjny – przy zachowaniu zdolności akwizycyjnych – będzie rozłożony na trzy lata i realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap, zaplanowany na półtora roku, będzie kosztował ok. 10 mln euro. Zakłada on budowę linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz układów drukowanych. Koszt drugiego etapu, który ma się zakończyć w 2018 roku, wyniesie ok. 20 mln euro.

W ramach realizacji strategii rozwoju Elemental Holding podpisał w 2015 roku porozumienie o współpracy z japońską firmą Toyotsu Recycle Corporation przewidujące wymianę know–how oraz współpracę w zakresie recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych (Spent Automotive Catalysts). Na początku stycznia 2016 roku Elemental Holding podpisał analogiczne porozumienie z JX Nippon z Japonii, które zakłada współpracę w obszarze recyklingu układów drukowanych.

Elemental Holding SA

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com