Biznes

FAM GK wypracowała ponad 9 mln zł zysku netto i chce wypłacić wysoką dywidendę

Jeden z największych graczy na polskim rynku usług cynkowniczych wypracował w 2015 r. 9,4 mln zł zysku netto. Zysk EBITDA sięgnął 16,9 mln zł. Spółka wygenerowała 87,4 mln zł przychodów, co oznacza 34 proc. wzrost wobec poprzedniego roku. Zarząd FAM Grupa Kapitałowa (FAM GK) zarekomendował wypłatę pierwszej od ponad 10-ciu lat dywidendy w wysokości 29 groszy na akcję. Implikuje to stopę dywidendy na poziomie kilkunastu procent.

W 2014 r. Spółka zanotowała straty na najważniejszych poziomachwyników, związane z dokonanymi odpisami aktualizacyjnymi wartościfirmy. Zakończona w 2015 r. restrukturyzacja pozwoliła na istotną poprawę sytuacji finansowej spółki.

Zarząd FAM GK zarekomendował wypłatę dywidendy z zysku za 2015 r. w wysokości 29 groszy za akcję. Oznacza to, że przy kursie zamknięcia z dnia 17 marca stopa dywidendy wyniosłaby 16 proc. Ostatnią dywidendę FAM GK wypłacił w 2005 r.

– Wyraźna poprawa wyników świadczy o słuszności obranej strategii zakładającej koncentrację na usługach cynkowniczych i jednoczesne wycofanie się z działalności w segmentach tkanin technicznych oraz konstrukcji modułowych. W związku ze stabilną sytuacją finansową Spółki, Zarząd zarekomendował wypłatę pierwszej od ponad 10-ciu lat dywidendy. Mamy także nadzieję, że będziemy mogli dzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami również w latach kolejnych – mówi Paweł Relidzyński, Prezes Zarządu FAM Grupa Kapitałowa S.A.

Najważniejszy wpływ na tak znaczącą poprawę wyników finansowych miała koncentracja działalności na obszarze cynkowniczym. Jest to efekt przeprowadzonej w latach 2014-2015 restrukturyzacji w wyniku której FAM GK wycofała się z działalności w segmentach tkanin technicznych oraz konstrukcji stalowych sprzedając spółkę Stradom i likwidując Metalplast Oborniki.

Jednocześnie w lipcu 2015 r. FAM GK zakupiła 100 proc. udziałów w Cynkowni Wieluń, a w październiku doszło do połączenia spółek. W wyniku transakcji pozycja FAM GK na polskim rynku usług cynkowniczych uległa dodatkowemu wzmocnieniu – Spółka posiada obecnie cztery zakłady zlokalizowane w centralnej i zachodniej części Polski.

FAM Grupa Kapitałowa S.A.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com