Reklamy
Biznes

Inwestorzy z Chin biją rekordy w transakcjach M&A na rynkach zagranicznych, podczas gdy reszta świata szykuje się na spowolnienie

Według raportu M&A Insights H1 2016 międzynarodowej kancelarii prawnej Allen & Overy wartość transakcji fuzji i przejęć w pierwszym półroczu 2016 r. spadła globalnie o 22,5% w ujęciu rok do roku (do poziomu 1,5 biliona USD), natomiast ich ilość zmalała o 7,8% – ten spadkowy trend ma się utrzymać według partnerów Allen & Overy przez pozostałą część roku. W Polsce natomiast po okresie chwilowego zastoju widać wyraźne oznaki ożywienia na rynku fuzji i przejęć.

Globalne spowolnienie w obszarze fuzji i przejęć (M&A), spowodowane przede wszystkim niepewną sytuacją polityczną, ma według opublikowanego przez kancelarię Allen & Overy raportu zostać spotęgowane niespodziewanym opowiedzeniem się Wielkiej Brytanii w czerwcu tego roku za wyjściem z Unii Europejskiej. W świetle ostatnich wydarzeń, które nakładają się na występujące od dłuższego czasu obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach, wynik wyborów w USA, niespokojną sytuację na Bliskim Wschodzie oraz ciągłą presję na ceny surowców, w perspektywie krótko- do średnioterminowej przewidywany jest spadek w obszarze M&A.

Jeremy Parr, partner w departamencie M&A kancelarii Allen & Overy w Londynie zauważa – „Stabilne otoczenie gospodarcze, finansowe i polityczne ma krytyczne znaczenie dla silnego rynku M&A. To, z czym mamy do czynienia obecnie, bezpośrednio po głosowaniu za Brexit, to dokładne przeciwieństwo warunków sprzyjających zawieraniu transakcji.”

Niemniej jednak, pomimo nadchodzącego nieuchronnego spowolnienia rynku M&A nie oznacza to jego całkowitego zastoju, gdyż zawsze będą przedsiębiorczy inwestorzy poszukujący atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych.

Pomimo pesymistycznych perspektyw, Chiny pobiły już zeszłoroczny rekord pod względem transakcji M&A przeprowadzonych chińskich inwestorów na rynkach zagranicznych. Ich wartość wzrosła z 56 miliardów USD w pierwszej połowie 2015 roku do 120 miliardów w roku 2016. Oznacza to wzrost wartości w ujęciu roku do roku o 214%.

W minionych latach Chiny systematycznie zwiększały swój udział w globalnym rynku transakcji fuzji i przejęć, biorąc pod uwagę zarówno transakcje przeprowadzane przez podmioty zagraniczne na rynku krajowym (inbound investments) jak również przez krajowe firmy na rynkach zagranicznych (outbound investments). Jeszcze dziesięć lat temu na Chiny przypadało zaledwie 1,7% światowego rynku M&A. Pięć lat temu było to już 6,3%, a dzisiaj udział ten zwiększył się do 26%. Pomimo, że Chiny odnotowały w tym roku pewien spadek aktywności w obszarze fuzji i przejęć, widoczna jest wyraźna różnica pomiędzy transakcjami inbound i outbound.

Z kolei na polskim rynku fuzji i przejęć obserwujemy wyraźne znaki ożywienia, komentuje Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy:

„W Polsce zdecydowanie widać oznaki ożywienia na rynku M&A, co może spowodować, że wbrew przewidywaniom ten rok może okazać się bardziej intensywny i obfitujący w transakcje. Byliśmy już świadkamisprzedaży Smyka na rzecz funduszu Bridgepoint, spółki Marmite S.A. przez fundusz Innova Capital czy przejęcia Magellan S.A. przez włoskie Banca Farmafactoring. W sektorze bankowym Alior Bank razem z PZU uzgodnili zakup Banku BPH od GE. Równie ciekawie zapowiada się druga połowa 2016 roku. Na sprzedaż jest Raiffeisen Bank Polska. Fundusz MidEuropa przymierza się natomiast do sprzedaży sieci Żabka. EDF kontynuuje także poszukiwania nabywcy na swoje polskie aktywa.”

Pomimo wahań cen ropy, największą aktywność ponownie zaobserwowano w sektorze energetycznym, gdzie wartość transakcji zamknęła się kwotą 538 miliardów USD, obejmując ofertę firmy Bayer na Monsanto o wartości 62 mld USD oraz przejęcie spółki Syngenta przez ChemChina za kwotę 46,5 mld USD. Kolejny pod względem wartości transakcji jest sektor TMT (telekomunikacja, media, technologie) z kwotą 316 mld USD (wzrost z 131 mld USD w I kw.), w tym wycenioną na 26 mld USD fuzją spółki świadczącej usługi IT wyłączonej z HP Enterprises z Computer Sciences Corp. Poziom aktywności w sektorze nieruchomości (167 mld), usług finansowych (151 mld), konsumenckim (149 mld) oraz biotechnologii (146 mld) był zbliżony.

Patrząc w przyszłość na otoczenie rynkowe po referendum w Wielkiej Brytanii, sektorem, który może okazać siędługoterminowo bardziej odporny na zmiany, jest Private Equity (PE). Chociaż wynik głosowania natychmiast ostudził inwestycje PE, po tym, jak opadną emocje mogą pojawić się możliwości zawierania transakcji po bardzokorzystnych cenach, zwłaszcza w przypadku denominowanych w dolarach funduszy chcących inwestować w brytyjskie aktywa.

„Należy liczyć się z tym, że dla globalnego sektora M&A będzie to słabszy rok w porównaniu z rekordowymi wynikami obserwowanym w ostatnich latach. Nie wiadomo jeszcze jak długo utrzyma się spowolnienie, jednak przynajmniej do czasu, gdy skutki gospodarcze i polityczne Brexit staną się bardziej jasne, przez pozostałą część roku będziemy mieli do czynienia z niepewnością dławiącą sektor M&A.” – podsumowuje Jeremy Parr.

Allen & Overy LLP

Reklamy