Reklamy
Biznes

Inwestorzy zagraniczni z chęcią wybierają polskich pracowników

Przedsiębiorcy z zagranicy, którzy lokują kapitał i inwestycje w Polsce bardzo cenią rodzimych pracowników. Polacy w wielu przypadkach są zdecydowanie lepszą opcją niż ludzie sprowadzani z krajów inwestora. Miejscowi pracownicy mają dużo cech i atutów, które sprzyjają ich atrakcyjności na rynku. Coraz większa liczba inwestorów przekonuje się, że korzystanie z usług Polaków jest opłacalne z wielu względów. Bezpośrednie inwestycje zagranicznie (FDI) rozwijają się właśnie dzięki bardzo dobrej pracy polskich pracobiorców.

– Inwestorzy zagraniczni bardzo cenią odpowiednie podejście do pracy, a Polacy w skali europejskiej w tym aspekcie się wyróżniają. Są dodatkowo oceniani, jako ludzie proaktywni, którzy chętnie biorą odpowiedzialność i co także jest niezwykle ważne, są innowacyjni. To oznacza, że posiadając określony zakres obowiązków, wprowadzają bardzo często udoskonalenia, które w perspektywie dłuższej lub krótszej przyczyniają się w relatywny sposób do korzyści finansowych dla firmy. Pracownicy tacy optymalizują procesy, którymi się zajmują. Są elastyczni, chętni do ciężkiej pracy, dobrze zmotywowani i zaangażowani.

W żaden sposób nie odbiegają jakością od działających na tych samych stanowiskach kolegów z zachodu, a relatywnie ich zatrudnienie jest tańsze. Inwestorzy zagraniczni szanują w polskich pracownikach również bardzo dobrą znajomość języków obcych. Należy pamiętać, że tacy pracownicy są często pierwszymi ludźmi, którzyspotykają się z klientem. Inwestorzy im ufają – tłumaczy Agnieszka Kaczmarczyk, Regional Director w Grafton Recruitment Polska.

– Warto także zwrócić uwagę na kwestię zatrudniania kadry zarządzającej. Jeszcze jakiś czas temu pracodawcaz zagranicy wolał na najwyższych stanowiskach obsadzać ludzi ze swojego otoczenia. Często byli to obcokrajowcy. Teraz to się zmienia – zaznacza Joanna Wanatowicz, Regional Director w Grafton Recruitment Polska. – Panował trend, że szefem poważnej inwestycji zagranicznej, produkcyjnej lub biznesowej powinien być człowiek kraju inwestora. W ostatnich latach przedsiębiorcy nabrali przekonania, aby na takich stanowiskach zatrudniać Polaków. W naszym kraju nie brakuje doświadczonych ludzi, którzy mają lepszą wiedzę lokalną. Poza tym wpasowują się kulturowo w firmę i w lepszy sposób są w stanie zarządzać Polakami. Kontaktyinterpersonalne są niezwykle istotne. To są kolejne atuty. Zdarza się, że niektóre firmy decydują się na okres przejściowy. Na pewien czas zatrudniają kogoś z zagranicy, a po dwóch-trzech latach szukają następcy z naszego kraju. Pracodawcy z zagranicy są naprawdę zadowoleni z tego, że mogą korzystać z usług Polaków – dodaje Joanna Wanatowicz.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (Foreign Direct Investment – FDI) to specyficzny rodzaj inwestycji definiowany, jako międzynarodowy transfer kapitału w celu utworzenia w innym kraju podmiotu zależnego i sprawowania nad nim kontroli.

Grafton Employment

Reklamy