Reklamy
Biznes

Jak chronić tajemnice firmy przed konkurencją?Jak c Jak chronić tajemnice firmy przed konkurencją?

Już od zarania dziejów informacja jest niesamowicie cennym dobrem. Dla firmy stanowi źródło przewagi konkurencyjnej, a jej utrata może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami, jakimi? Przede wszystkim obniżeniem bezpieczeństwa i potencjału biznesowego, a także wzrostem kosztów procesów wewnętrznych. Jak chronić tajemnice firmy przed konkurencją? Zapraszamy do artykułu.

Informacje jako najcenniejsze dobro

Dla gospodarki, tuż obok ziemi, kapitału i pracy, informacja stanowi tak samo ważny czynnik. Ciągły wzrost wartości informacji wynika z nasilenia się procesów konkurowania i współzawodnictwa na wszystkich szczeblach działalności gospodarczej przedsiębiorstw. Tutaj zawsze należy pamiętać, że konkurencja ciągle czuwa i nie zawsze wchodzi w posiadanie cennych dla niej informacji, w legalny sposób.

Dlatego też dla wielu przedsiębiorców, ochrona cennych informacji, jest kluczowa i stanowi o sukcesie firmy. Wszystkie takie dane składają się na tzw. tajemnicę przedsiębiorstwa, która została zdefiniowana w art. 11 ust. 3 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z nią, tajemnicą są, nieujawnione do wiadomości publicznej informacje: technologiczne, techniczne, organizacyjne przedsiębiorstwa, jak i wszystkie dane posiadające wartość gospodarczą.

W przypadku kradzieży cennych dla przedsiębiorstwa danych, oprócz konsekwencji cywilnoprawnych, przewidziane są również sankcje karne. Osoba która tego dokonała, może dostać karę pozbawienia wolności do lat dwóch. Albowiem przepisy karne Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, stanowią, że każdy, na którym ciążył obowiązek zachowania tajemnicy, ale ujawnił ją innej osobie lub wykorzystał do prowadzenia własnej działalności, podlega odpowiedzialności karnej.

W jaki sposób firma może utracić dane?

Tych sposobów konkurencja, czy nawet sami pracownicy mają całkiem sporo. Najczęściej wykorzystywane są do tego różnego rodzaju podsłuchy. Nie rzadziej również stosuje się w tym celu złośliwe oprogramowanie tzw. malware. Obejmuje ono wszelkiego rodzaju aplikacje i skrypty, które mają szkodliwe lub przestępcze działanie w stosunku do systemu komputerowego lub jego użytkownika. Tutaj szczególnie niebezpieczne jest oprogramowanie szpiegujące, które zbiera dane o firmie, bez naszej zgody. Mogą to być chociażby dane dostępowe, czy informacje o odwiedzanych stronach. W ten sposób możemy również utracić dostęp do kont i plików.

Bardzo częstą praktyką, która pozwala dostać się do tajemnic firmy jest kradzież urządzeń, w których są one przechowywane. Przyczyną utraty danych może być także słabo zabezpieczone WiFi i hakowanie. W takim przypadku nie ma znaczenia nawet to, że firma jest mała, liczy się tylko chęć kradzieży informacji. Jednak zawsze trzeba mieć na uwadze to, że najsłabsze ogniwo w takim systemie stanowi człowiek. Dlatego też należy dbać o to, żeby pracownicy traktowali bezpieczeństwo wszystkich danych dotyczących firmy w sposób priorytetowy.

Jak dbać o bezpieczeństwo firmy?

Obecnie, szczególnie duży nacisk kładzie się w firmach na przetwarzanie danych i ich bezpieczeństwo, a wszystko ze względu na wejście w życie RODO. Tradycyjne środki zabezpieczania poufnych informacji biznesowych, takich jak np. szafy na dokumenty nie mają już racji bytu. Przedsiębiorcy natomiast coraz częściej korzystają w tym celu z rozwiązań chmurowych, w których już na poziomie architektury zostały wdrożone skuteczne funkcje ochronne.

Skutecznym rozwiązaniem chroniącym tajemnice firmy, mogą okazać się audyty i proaktywne techniki raportowania, służą one do śledzenia podejrzanych zachowań, chociażby takich jak logowanie się po godzinach pracy, czy też niestandardowe schematy korzystania z firmowego sprzętu. Dzięki rygorystycznej kontroli dostępu, wszystkie informacje będą bezpieczne.

Jakie urządzenia pomogą nam dbać o bezpieczeństwo firmy?

Jeżeli mamy podejrzenia, że informacje dotyczące naszego przedsiębiorstwa mogą być zagrożone, czy też zawczasu chcemy uniknąć ich utraty, postawmy na odpowiednie urządzenia, które nam to ułatwią. Na rynku, znajdziemy szeroki ich wybór, musimy jedynie dopasować je do swoich potrzeb. Niezwykle ciekawą ofertę tego typu posiada sklep detektywistyczny Alfatronik.com.pl.

Dobrym sposobem na to, żeby rozmowy prowadzone przez pracowników, nie były w żaden sposób podsłuchiwane jest ich szyfrowanie, jak? Przy pomocy szyfratorów połączeń komórkowych. To niewielkie urządzenie, w pełni zabezpieczy informacje przekazywane przez telefon. Następnym ciekawym rozwiązaniem może być profesjonalny wykrywacz zagrożeń ST-031M Piranha. Co wyróżnia właśnie to urządzenie? Przede wszystkim to, że dzięki niemu wykryjemy i zidentyfikujemy wszystkie rodzaje podsłuchów, nawet te nie wysyłające sygnałów drogą radiową, takie jak np. dyktafon.

Sklep detektywistyczny AlfaTronik, oferuje również usługę profesjonalnego wykrywania urządzeń podsłuchowych, wykorzystywanych do prowadzenia inwigilacji. Prowadzą ją specjaliści, posiadający długoletnie doświadczenie zawodowe, przy pomocy nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu. Usługę tą można zamówić na terenie całej Polski i poza jej granicami.

Nie ma co zwlekać i najlepiej już teraz warto pomyśleć o tym jak zacząć chronić tajemnice przed konkurencją.

Reklamy