Reklamy
Biznes

Jeśli nie MS Project to co?

Wczoraj, wraz z Michałem Smółką zastanawialiśmy się czym jest zarządzanie projektami. Dzisiaj przyjrzymy się alternatywom dla Microsoft Project.

 

Podobnym do MS Project (aczkolwiek sprzedawanym w modeluSaaS) narzędziem, jest Isido.pl. Platforma ta zdecydowanie wyróżnia się możliwością pracy zdalnej równocześnie na wielu stanowiskach, rozbudowanym forum dyskusyjnym, a także możliwością budowy wykresów Ganta. Największą wadą narzędzia jest brak możliwości hierarchizacji wyznaczanych dla teamu projektowego zadań.

Kolejnym programem, który swoimi unikalnymi funkcjonalnościami może wspierać managerów w koordynowaniu projektów jest ProjectThunder. Pozwala on na monitorowanie projektów i zadań, kontakt ze współpracownikami i klientami, a także dostęp do plików i informacji. Niezwykłym usprawnieniem pracy jest aplikacja DesktopThunder, która umożliwia rejestracje czasu pracy oraz wspomaga obsługę zleceń. Dodatkowo, użytkownicy dzięki niej nie muszą pracować z poziomu przeglądarki by pracować on-line w systemie. W narzędziu znajdziemy także opcje generowania raportów, które pozwalają m.in. na kontrolę wydajności pracowników oraz analizę rentowności projektów. Poszczególne dane można dowolnie filtrować a raporty drukować. Dane do części z raportów pobierane są bezpośrednio z aplikacji DesktopThunder i pozwalają na bieżącą analizę efektywności pracowników oraz kontrolę przebiegu prac nad wybranym projektem. Czego ProjectThunder nie posiada? Programowi brakuje definiowania kalendarza projektu oraz możliwości ustalania terminów zadań na podstawie zadań zależnych. Dla większej liczby prowadzonych projektów i zaangażowanych członków zespołu oprogramowaniu jest płatne.

Narzędziem bardzo cenionym przez specjalistów i znanym na arenie międzynarodowej jest BaseCamp stworzony przez firmę 37signal, która wierzy, że im prościej tym skuteczniej. Jest to najlepszy wybór dla osób poszukujących wielofunkcyjnych i zintegrowanych serwisów. Na pierwszy rzut oka interfejs wydaje się aż zbyt prosty i amatorski, jednak funkcje komentowania postępów czy uzupełniania kamieni milowych jest bezproblemowa i intuicyjna – tak prosta jak wysłanie maila. Kalendarz, śledzenie stanu postępu czy repozytorium dokumentów nie sprawi problemów nawet osobom stroniącym od rozwiązań technologicznych. Niewątpliwą zaletą software’u dla osób chcących na bieżąco śledzić prace projektowe, niezależnie od miejsca w którym się znajdują jest aplikacja na iPhone’y oraz telefony z systemem Android. Jednakże, prostota oprogramowania jest obciążona brakiem zaawansowanych funkcji. BaseCamp nie poradzi sobie z analizą ryzyka czy balansowaniem zasobów projektowych. Dla zwolenników metodyk klasycznych brakuje również możliwości tworzenia wykresu Ganta i edycji projektu na nim.

Kolejnym narzędziem wykorzystującym nowoczesne metody prowadzenia projektów jest serwis Trello. System oparty jest na metodyce Scrum, działającej w duchu manifestu Agile ustanowionego w 2001 roku i bazującego na wyznaczaniu kolejnych zadań jako „sprintów”. W tym serwisie nie znajdziemy tradycyjnych harmonogramów Ganta (w ogóle nie znajdziemy możliwości tworzenia jakiegokolwiek harmonogramu), systemów do analizowania ryzyka projektowego czy definiowania kalendarza projektu. Twórcy udostępnili nam czysty „Board”, który możemy dowolnie modyfikować tworząc odpowiednio do każdego sprintu „Listy” a w nich „Karty”. Aplikacja daje ogromny wachlarz możliwości podejścia do każdego projektu i dowolnej jego modyfikacji. Jako „ScrumMasterzy” mamy możliwość przydzielania członków teamu do „Kart”, wyznaczania im deadline’ów i ustalania list zadań. Program daje też możliwość wymiany opinii na temat każdego z zadań oraz dołączania plików w każdym formacie. Niewątpliwym plusem jest możliwość integracji z kontem Gmail oraz stała obserwacja postępów projektu na naszym tablecie czy smartphonie. Trello jest rozwiązaniem odbiegającym od tradycyjnych metodyk prowadzenia projektu, jednak sprawia, że koordynowanie przedsięwzięcia jest bardziej elastyczne.

Scrumwise.com jest następnym oprogramowaniem działającym w chmurze oraz bazującym na metodyce Scrum. W porównaniu do wyżej opisanego narzędzia przeznaczonego dla początkujących managerów jest bardziej rozbudowany i posiada więcej funkcji, które wspomagają kontrolę nad projektem. Serwis został stworzony przez Esbena Kraga Hansena w Kopenhadze, który sam podkreśla, że narzędzie miało być „proste jednak cały czas posiadające wszystkie możliwe scenariusze użycia zgodne ze Scrumem”. I tego nie da się odmówić twórcom Scrumwise.com – w porównaniu do Trello funkcjonalność jest bardzo bogata – możliwość przydzielania ról, mierzenia codziennego obłożenia zadaniami członków czy automatyczne generowanie e-maili przy wykonywaniu zadań przez członków zespołu. A do tego wszystko serwis zaprojektowany jest w prosty i intuicyjny sposób. Bez wątpienia dla zwolenników metodyki Scrum będzie to wybór co najmniej satysfakcjonujący. Czy Scrumwise.com ma minusy? Zdecydowanie najczęściej wymienianym przez użytkowników jest fakt, że działa w technologii Flash. Jednak jest to subiektywna ocena, z którą nie wszyscy muszą się zgadzać.

Autor: Michał Smółka

Project Manager, ConQuest Consulting

Reklamy