Reklamy
Biznes

Kontrakty na różnice kursowe

Obecnie zarabianie na największych światowych giełdach jest zdecydowanie łatwiejsze, niż jeszcze nie tak dawno, na przełomie wieku. Bez wątpienia  w dużej mierze wiąże się to z intensywnym rozwojem nowoczesnych  technologii w minionych dziesięcioleciach, a zwłaszcza Internetu. Dzięki wykorzystaniu Internetu możemy dokonywać wielu transakcji naraz i nie ogranicza nas czas ani miejsce pobytu.

Kontrakty na różnice kursowe ( z j. angielskiego contract for difference, czyli CFD) są jednymi z finansowych instrumentów pochodnych, które umożliwiają niemal każdemu obracanie walutami i towarami na międzynarodowych rynkach.

Czym właściwie są kontrakty CFD i skąd się wzięły?

Kontrakty te powstały w latach 90-tych minionego wieku w Wielkiej Brytanii, na londyńskiej giełdzie London Stock Exchange. Początkowo wzbudziły tylko zainteresowanie na Wyspach i pełniły funkcję czegoś w rodzaju tzw. swapów akcyjnych I funduszy hedgingowych. Jednak dość szybko i poza Wielką Brytanią doceniono ich niebywałą elastyczność, zastosowanie innowacyjnych platform transakcyjnychi inne zalety i kontrakty te stały siępopularne niemal w całej Europie, a także poza nią. Obecnie kontrakty na różnice kursowe  są dostępne w takich krajach jak Wielka Brytania, Austria, Francja, Niemcy, Polska, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Włochy, Japonia, Nowa Zelandia, Australia i inne. W Polsce istnieje wiele  firm oferujących kontrakty CFD, jedną z najnowszych jest CMC Markets platforma Next Generation.

Najprościej mówiąc, kontrakty na różnice kursowe są umową zawieraną pomiędzy dwoma stronami – sprzedającym i kupującym. Kontrakty te umożliwiają zawieranie transakcji opierając się o przewidywaną cenę, bez konieczności posiadania aktywów bazowych. A czym się właściwie obraca w kontraktach CFD? Najczęściej są to waluty, jednak można też handlować akcjami, obligacjami, różnymi towarami (metale szlachetne i półszlachetne – najczęściej są to złoto, pallad i miedź; zboża np. soja, kukurydza; ropa, gaz, olej opałowy; cukier, kakao i inne).

Co sprawia, że kontrakty te zyskały popularność i są takie płynne?

przede wszystkim to, że są dostępne na międzynarodowych rynkach, a dzięki zastosowaniu zaawansowanych  platform transakcyjnych można handlować przez Internet i dokonywać wielu transakcji naraz. Należy też zwrócić uwagę na to, że CFD nie są dostępne na tradycyjnej giełdzie, lecz w obrocie pozagiełdowym.. Koszty otwarcia pozycji na rynkach pozagiełdowych są zwykle znacznie niższe niż na giełdzie, dlatego łatwiej jest tam inwestować niezbyt zamożnym biznesmenom. Również nie ma tu takich ograniczeń jak godziny otwarcia i zamknięcia giełdy. Kontrakty CFD można przeprowadzać zwykle od wczesnych godzin porannych (lub nawet od północy, w zależności od brokera) do godziny 22-giej, od poniedziałku do piątku.

Kolejnym plusem CFD jest zastosowanie dźwigni finansowej (krócej: lewar, z ang. leverage). Lewar to – upraszczając –  technika, umożliwiająca mnożenie zysków i strat związanych z przeprowadzaną transakcją. Dzięki wykorzystaniu dźwigni finansowej w kontraktach CFD nie trzeba posiadać wysokiego wkładu finansowego, aby otworzyć pozycję. Czasami są to naprawdę niskie kwoty, co przyciąga początkujących traderów. Dźwignia często jest wysoka, może wynosić 1:100 lub nawet 1:200. Oczywiście, nie wszystko jest takie różowe i należy liczyć się z ryzykiem poniesienia strat, a nie nastawiać się na same korzyści finansowe. Transakcja może przecież obrać niekorzystny dla inwestora przebieg i im wyższa dźwignia, tym większe ryzyko. Dlatego lewar jest dość kontrowersyjny i nie każdy jest jego zwolennikiem – niektórzy uważają go za minus kontraktów CFD, jednak doświadczeni biznesmeni wiedzą, jak wykorzystać dźwignię finansową, by przyniosła korzyści a ryzyko strat było zminimalizowane.

Kontrakty CFD nie mają z góry ustalonej daty zakończenia transakcji, lecz są prolongowane, dzięki czemu są bardziej płynne i to również jest ich dużą zaletą.

Jak widać, nie są to kontrakty pozbawione ryzyka, ale przecież w finansach  ryzyko jest codziennością. Jednak kontrakty CFD bez wątpienia są ciekawą alternatywą w biznesie i warto skorzystać z oferowanej przez nie ogromnej elastyczności,umożliwiającej obracanie wieloma walutami oraz różnorodnymi towarami na światowych rynkach, nie wychodząc nawet z domu.


Reklamy