Biznes

mBank podpisał umowę uczestnictwa w prowadzonym przez KIR systemie Inkart

W systemie Inkart mBank będzie pełnił rolę agenta rozliczeniowego. Partnerem technologicznym banku zostanie firma ITCARD, która ma za zadanie rozliczanie transakcji wykonanych na urządzeniach tej firmy w systemie Inkart.

Usługi w zakresie rozliczania krajowych transakcji kartowych, świadczone przez KIR w systemie Inkart, są skierowane do wydawcówkart płatniczych i agentów rozliczeniowych działających na polskim rynku. Obejmują one transakcje realizowane w punktach usługowo-handlowych, bankomatach i innych urządzeniach zlokalizowanych na terenie kraju. System został opracowany przez KIR – kluczową instytucję infrastrukturalną polskiego sektorabankowego, która od ponad 20 lat wspiera rozwój banków i elektronicznej wymiany informacji.

– KIR tworzy i dostarcza innowacyjne usługi dla sektora finansowego w Polsce. Naszym celem jest wspomaganie jego rozwoju i usprawnianie działania przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa – mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR.
– Podpisanie umowy z mBankiem, jednym z najbardziej innowacyjnych banków na naszym rynku oraz przyszła współpraca z ITCARD w zakresie rozliczeń płatności kartowych z wykorzystaniem systemu Inkart, jest dla nas bardzo ważnym krokiem we wdrożeniu  i upowszechnieniu lokalnego rozwiązania przeznaczonego do rozliczania krajowych transakcji kartowych – dodaje.

Poza podstawową funkcją, jak rozliczanie krajowych transakcji, dokonywanych kartami płatniczymi wydawanymi w Polsce w ramach systemów Visa i MasterCard, system Inkart udostępnia także usługi wspierające, tj. przekierowywanie komunikatów autoryzacyjnych pomiędzy uczestnikami, a dla wydawców kart – autoryzację zastępczą. Inkart jest również przygotowany do wspierania potencjalnych nowych rozwiązań lokalnych w obszarze rozliczeń transakcji kartowych, np. polskiego schematu kartowego czy tzw. unii bankomatowej.

– W mBanku od lat wspieramy rozwiązania w obszarze płatności bezgotówkowych. Dlatego we współpracy z naszym partnerem technologicznym, firmą ITCARD, włączamy się w projekt Inkart, opracowany przez KIR, firmę posiadającą unikalną wiedzę i doświadczenie we wdrażaniu i prowadzeniu systemów płatności. Jestem przekonany, że ta współpraca przyczyni się do dalszego rozwoju rynku usług płatności kartowych w Polsce – mówi Dariusz Nalepa, dyrektor w Departamencie Bankowości Transakcyjnej mBanku.

W pierwszej kolejności planowane jest wdrożenie w systemie Inkart rozliczeń transakcji dokonywanych w sieci bankomatów Planet Cash, której właścicielem i operatorem jest ITCARD. W kolejnym kroku usługi oparte o Inkart zostaną rozszerzone na obsługę transakcji dokonywanych w sieci terminali płatniczych Planet Pay, również należącej i obsługiwanej przez ITCARD.

– Współpraca z mBankiem i KIR, dająca możliwość wykorzystania systemu Inkart do obsługi rozliczeń lokalnych transakcji kartowych w bankomatach i terminalach POS zarządzanych przez ITCARD, pozwoli na optymalizacjęw obszarze rozliczeń krajowych transakcji kartowych, realizowanych za pośrednictwem systemu Inkart. ITCARD jako firma ukierunkowana na rozwój innowacji na rynku kartowym czynnie angażuje się w realizację projektów i rozwiązań, które nadają nowy kierunek usługom płatniczym – mówi Jarosław Chrzanowski, prezes zarządu ITCARD.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec 2015 r. na polskim rynku funkcjonowało 35,2 mln kart płatniczych. W 2015 r. Polacy wykonali nimi ponad 3,3 mld transakcji w ponad 22 tys. bankomatów i ponad 460 tys. terminali POS.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com