Biznes

Najczęstsze błędy franczyzobiorców

Otworzenie własnego biznesu w ramach franczyzy wiąże się nie tylko z licznymi ułatwieniami. Pozyskanie licencji w oparciu jedynie o optymistyczne zapewnienia potencjalnego partnera o sukcesie, bez odpowiedniego przeanalizowania oferty, może zakończyć się sporymi problemami. Jakie błędy najczęściej popełnia franczyzobiorca?

 

Zbytnia ufność w zapewnienia franczyzodawcy

Rozmawiając z wybranym licencjodawcą, warto wziąć pod uwagę, że będzie on opowiadał o swoim systemie franczyzowym przede wszystkim w superlatywach, praktycznie pomijając wady i problemy, jakie mogą pojawić się już na wstępnym etapie współpracy. Pamiętajmy, że głównym celem franczyzodawcy jest sprzedanie swojego pomysłu na biznes i realizacja założeń finansowych. Jeśli nie zdecydujemy się na współpracę, znajdzie się ktoś inny, kto otworzy placówkę partnerską. Aby uniknąć rozczarowań, należy wiązać się jedynie z franczyzodawcami o sprawdzonej renomie i modelu biznesowym, a także z doświadczeniem na rynku franchisingu. Nasz potencjalny partner powinien przekazać nam jak najwięcej szczegółów w zakresie nie tylko przyszłych przepływów finansowych, ale również potencjału inwestycji, czasu, po jakim się ona zwróci (należy zwrócić uwagę, czy jest on adekwatny do realiów rynku) oraz innych aspektów związanych z prowadzeniem danego przedsięwzięcia, w tym zagrożeń. Powinniśmy też otrzymać pełny opis naszych obowiązków i praw. Uważajmy również na brokerów i pośredników franczyzowych, którzy mogą nam pomóc wybrać najlepszą ofertę nie w oparciu o nasze rzeczywiste potrzeby, ale o to, który licencjodawca pozwala im więcej zarobić na pozyskanym kliencie.

 

Zły dobór franczyzy

Często perspektywa dochodowego biznesu bezpośrednio przekłada się na to, że decydujemy się na franczyzę w branży, która nie dość, że jest nam zupełnie obca, to jeszcze niekoniecznie profil firmy odpowiada naszym potrzebom. Nie należy wychodzić z założenia, że skoro dawca licencji dostarczy nam pełne know-how, przeszkoli nas i zapewni wsparcie w trakcie działalności, to wystarczy, aby z totalnego laika stać się wysokiej klasy ekspertem w danej dziedzinie. Zajmując się biznesem, który zupełnie nas nie kręci, nawet przy wysokich zyskach, nie będziemy czuć satysfakcji, a przez to szybko możemy się zniechęcić do dalszego funkcjonowania. Jeśli zatem naszym hobby jest sport, warto pójść w stronę franczyzy na własny klub fitness czy siłownię, a gdy naszą pasją jest moda, to z pewnością lepiej sprawdzi się inwestycja w sklep odzieżowy niż w restaurację. Innym kryterium wyboru kanału franczyzowego powinna być nasza własna wizja biznesu. Jeśli mamy pomysł na firmę, warto w oparciu o niego poszukać partnera, który pomoże nam zaistnieć na rynku. Aby nie wejść w niewłaściwy biznes, warto najpierw przeanalizować własne doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz poziom wiedzy na temat dziedziny, w której chcemy się poruszać przez kolejne lata. Dobrze jest też prześledzić, jakie branże w najbliższym czasie będą się najlepiej rozwijać.

 

Niewłaściwe podejście do biznesu

Jednym z najczęściej popełnianych błędów franczyzobiorców jest również podejście do biznesu. Jeśli jesteśmy nastawieni jedynie na osiąganie zysków, a nie angażujemy się w działalności i nie poświęcamy zbyt dużo uwagi zarządzaniu firmą, to szybko będziemy musieli wycofać się z przedsięwzięcia. Franczyzodawca wymaga od nas pełnego zaangażowania w prowadzenie placówki i jej rozwój. Zwykle w rachubę nie wchodzi przerzucanie całej odpowiedzialności na osoby trzecie. Niebagatelne znaczenie ma również to, kogo zatrudnimy, w jaki sposób będziemy zarządzać zespołem i budować relacje na linii pracodawca – pracownik.

 

Redakcja Proseed

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com