Biznes

Nikt nie rodzi się programistą, ale niektórym się udaje

Programowanie to praca marzeń dla tych, którzy nie wyobrażają sobie pracy pod krawatem, ale za to lubią pracować w słuchawkach na uszach i kapciach. Brzmi dobrze, prawda? Eksperci ze szkoły programowania Coders Lab podpowiadają, jakie cechy trzeba mieć, aby zostać programistą.

 

Lubić kombinować

By zająć się programowaniem nie musisz być matematycznym omnibusem. Możesz być ciekawym świata humanistą, który uwielbia nowości, a przede wszystkim codzienną pracę z komputerem. Jest to często praca w ciszy i pełnym skupieniu. Każdego dnia czekać na ciebie będą nowe wyzwania i problemy, nad którymi nigdy wcześniej się nie zastanawiałeś. Kombinowanie i szukanie najlepszych rozwiązań to tutaj codzienność.

 

Nie wolno chodzić na skróty

Gdy w twojej głowie dopiero rodzi się myśl o byciu programistą, nie zaczynaj od czytania anglojęzycznych forów dla deweloperów i programistycznych geeków. Naukę programowania, podobnie jak naukę gotowania czy koreańskiego trzeba zacząć od podstaw. Na początku spróbuj zrozumieć, jak działa Twój osobisty komputer – co dokładnie oznaczają skróty RAM, ROM, Mhz, z czego wynika jego wydajność, czym jest i jak działa pamięć komputera, dyski i sam system operacyjny, czyli jądro systemu.

 

– Bardzo dobra znajomość obsługi komputera to jeden z wymogów, jakie stawiamy kursantom naszego bootcampu – mówi Leszek Wolany ze szkoły programowania Coders Lab. – Wtedy łatwiej nam pomóc im w opanowaniu podstaw wybranego języka programowania. Ucząc się języków kodowania, najlepiej zacząć od tych najprostszych, np. języków webowych i nie uczyć się wszystkich jednocześnie. Lepsza znajomość jednej technologii na wysokim poziomie niż pobieżna wielu.

 

Dobry pomysł lepszy niż dobre CV

Gdy zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi, spróbuj stworzyć pierwszy, samodzielny projekt. Nie, nie chodzi o zaprojektowanie systemu rakietowego, ani nawet innowacyjnego narzędzia do obsługi lodówki, które ogłosi alarm, że brak w niej podstawowych produktów.

 

– Chodzi raczej o pomysł, o drobiazg, którym będzie można pochwalić się na rozmowie rekrutacyjnej z przyszłym pracodawcą – zaleca przedstawiciel Coders Lab. – Jeśli uda ci się coś wymyślić, a na dodatek zaprogramować tak, żeby twój wynalazek działał, tym lepiej. Dobry pomysł lepiej wygląda w CV niż dyplom niejednej uczelni i papierowe doświadczenie.

 

Szukaj firmy z pomysłami, nie profitami

Szukając pracy w zawodzie programisty nie patrz tylko na kwotę wynagrodzenia w umowie – specjaliści IT należą do najlepiej opłacanych pracowników, więc wysokość honorarium może oszałamiać. Lepiej spytać potencjalnego pracodawcę, jak widzi twoją przyszłość w firmie za rok, dwa czy pięć lat. Szczególnie ważną kwestią dla początkujących jest możliwość uczenia się pod okiem doświadczonych programistów i rozwijanie swoich umiejętności. – Jeśli twoja praca ma sprowadzać się do powtarzania ciągle tych samych czynności, daj sobie spokój. Dobra firma, to taka, która będzie rozwijać się razem z tobą i razem z twoimi programistycznymi umiejętnościami – radzi Leszek Wolany.

 

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com