Reklamy
Biznes

Piano Media: wielki start płatności za treści

Polskie Radio oraz sześcioro polskich wydawców: Agora, Murator, Ringier Axel Springer Polska, Media Regionalne, Polskapresse oraz Edytor wchodzą do platformy sprzedaży treści Piano, obejmie on łącznie 42 serwisy internetowe.

Ci wydawcy to łącznie 27 krajowych i regionalnych gazet oraz 14 magazynów oraz Polskie Radio. Dzięki łatwości w korzystaniu z Piano (jeden login – jedna płatność – wiele serwisów), użytkownicy będą mieli dostęp do treści i usług typu premium na 42 stronach internetowych za 19,90 zł miesięcznie. Inne możliwe płatności to 9,90 zł tygodniowo lub 199 zł za rok.

Podział tej sumy wygląda następująco: 40% trafia do wydawcy na stronie, którego dokonano opłaty, 30% prowizji pobiera Piano a kolejne 30% jest rozdzielane pomiędzy strony, które użytkownik odwiedza. Kwota ta jest rozliczana na podstawie czasu, który użytkownik spędza na danych stronach (jeżeli jakiś stron nie odwiedza, pieniądze z jego prenumeraty nie zostają przekazane ich wydawcom).

Polska jest trzecim krajem, w którym Piano w ciągu ostatnich 14 miesięcy uruchomiło jednolity system dostępu do kontentu produkowanego przez krajowe media. Jest to największy jak dotąd rynek, z 38 milionami mieszkańców i ponad 19 milionami użytkowników.

Dzięki Piano wydawcy mogą wybrać, które treści wejdą w skład systemu i jakie korzyści będą z tego tytułu osiągać ich użytkownicy. Część wydawców zapewni użytkownikom dostęp do swoich serwisów, które po opłaceniu będą wolne od jakichkolwiek reklam, inni natomiast dawać będą możliwość zapoznania się z treściami zanim będą one dostępne dla ogółu użytkowników. Niektórzy wydawcy zdecydowali się przygotowywać ekskluzywne treści, które osiągalne będą wyłącznie poprzez platformę Piano.

Na początku, obecność Piano na stronach wydawców będzie widoczna tylko w postaci cienkiego paska logowania Piano na górze każdego z serwisów. Następnie, w sierpniu, uruchomiony zostanie darmowy program testowy, zaś we wrześniu, po upływie miesiąca od tego czasu, system subskrypcyjny Piano będzie już w pełni funkcjonował.

Reklamy