Rynek hazardowy w Polsce doznał prawdziwego wstrząsu po zmianach w prawie, które zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2017 r. Jak rozpoznać legalnych bukmacherów, żeby nie narobić sobie problemów grając w firmach które nie posiadają zezwolenia (jest to karalne)? Cóż, wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Siedziba w Polsce i numer zezwolenia MF

Żeby móc w naszym kraju działać legalnie, bukmacher powinien mieć tu siedzibę, oddział lub przedstawiciela. Ponadto na uzyskanie zezwolenia Ministerstwa Finansów mogą liczyć tylko i wyłącznie firmy zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przed założeniem konta u bukmachera internetowego warto sprawdzić czy na swojej stronie podaje on swoje pełne dane adresowe oraz numer ww. zezwolenia. Żadna legalnie działająca firma o tym nie zapomni.

Domena .pl bardzo istotna

Legalni w Polsce bukmacherzy oferujący zakłady online mają obowiązek czynić to pod domeną z końcówką .pl. Jeśli widzisz stronę internetową, na której można obstawiać wydarzenia sportowe, ale jej adres nie kończy się na .pl, to niemal na pewno jest ona w naszym kraju nielegalna. W celu upewnienia się co do legalności danego serwisu warto również odwiedzić witrynę Ministerstwa Finansów, na której stale aktualizowana jest lista domen należących do bukmacherów nieposiadających stosownego zezwolenia.

Punkty stacjonarne

Dziś zakłady bukmacherskie zawierane są głównie online, ale istnieje również spora grupa tradycjonalistów, którzy czynią to w punktach stacjonarnych. Te są jednym z głównych znaków legalności bukmachera, gdyż bez zezwolenia Ministerstwa Finansów prowadzenie takiego interesu byłoby niezwykle problematyczne. Warto jednak wspomnieć, że brak punktów stacjonarnych nie oznacza jednocześnie nielegalności danego bukmachera, ponieważ niektóre firmy skupiają się tylko i wyłącznie na działalności w sieci. Więcej o legalnych bukmacherach działających przez internet można poczytać na Bukmacher-Online.pl.

Weryfikacja grających

Każdy legalnie działający w Polsce bukmacher ma obowiązek weryfikować personalia i wiek graczy w celu ochrony nieletnich przed uzależnieniem od hazardu. Weryfikacja ta odbywa się poprzez okazanie dokumentu tożsamości i dotyczy w równym stopniu graczy stacjonarnych oraz internetowych. W przypadku zakładów online bukmacherzy przy założeniu konta wymagają więc zazwyczaj przesłania skanu obu stron dokumentu tożsamości.

Sponsoring polskich drużyn sportowych

Reklamowanie w Polsce zakładów bukmacherskich jest uregulowane przez ustawę hazardową i nawet firmy z licencją Ministerstwa Finansów mogą to czynić według ściśle określonych zasad. Jedną z dopuszczalnych form promocji jest sponsoring polskich drużyn sportowych, który daje bukmacherom prawo do umieszczania swojego logo np. na koszulkach zawodników. Bukmacherzy bardzo chętnie korzystają więc z tego rodzaju promocji, sponsorując nie tylko kluby piłkarskie, ale również inne dyscypliny sportu. Widząc więc polski zespół w koszulkach z logo firmy bukmacherskiej, mamy niemal stuprocentową pewność, że bukmacher ten działa w Polsce legalnie.

Serwis w języku polskim, rozliczenia w złotówkach

Ludzie często nie są drobiazgowi, a być powinni. Nie ma możliwości, żeby legalnie działający w Polsce bukmacher nie prezentował swojej oferty w języku polskim oraz nie oferował rozliczeń w walucie obowiązującej w naszym kraju. Każda poważna spółka dba również o poprawność językową prezentowanych treści, więc jeśli trafisz na serwis posługujący się łamaną polszczyzną, to powinieneś od razu zastanowić się nad legalnością tej działalności.

Dlaczego mam się tym przejmować?

Sposobów na odróżnienie legalnych w Polsce bukmacherów od tych bez licencji Ministerstwa Finansów jest oczywiście więcej, a my skupiliśmy się na tych podstawowych. Po co jednak to wszystko? Cóż, grając u legalnego bukmachera minimalizujesz ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że nawet nieświadoma gra u nielegalnego w Polsce bukmachera wiąże się z odpowiedzialnością finansową. Zakłady bukmacherskie mogą obstawiać tylko osoby pełnoletnie. Hazard często prowadzi do uzależnienia.  

Zobacz również