Biznes

Pokolenie Y na rynku pracy

Pokolenie Y, czyli tzw. millenialsi, są w polskich mediach często traktowani po macoszemu. Uznawani za egoistycznych, nielojalnych, czasem nawet leniwych, bywają jednak pożądanymi pracownikami na rynku pracy. Jakie naprawdę jest pokolenie Y?

 

Pokolenie Y – czyli kto?

 

Termin pokolenie Y dotyczy osób urodzonych między 1980 a 2000 rokiem. Są to młodzi Polacy, którzy często właśnie kończą studia bądź stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Przez media przedstawiani są jako „pokolenie iPhone’a”, czyli dzieci zaawansowanych technologii, które w codziennym życiu nie rozstają się z telefonem, tabletem, komputerem. Według wielu niepochlebnych teorii, millenialsi to osoby rozpieszczone, egoistyczne i roszczeniowe, dbające przede wszystkim o własną sytuację materialną. Oskarżani są często o brak samodzielności, z drugiej strony przypisuje im się jednak bezkompromisowość i umiejętność stawiania wygórowanych żądań.

 

Millenialsi w pracy

 

Pokolenie Y kładzie duży nacisk na poszukiwanie równowagi między życiem zawodowym a życiem prywatnym. Z tego powodu millenialsi bywają dla pracodawców ogromnym wyzwaniem, choć często to właśnie oni stanowią siłę napędową całego zespołu. Przedstawiciele pokolenia Y mają silną potrzebę samorozwoju i nieustannego nabywania nowych umiejętności, dlatego do  postawionych przed nimi zadań podchodzą kreatywnie i odnajdują ich nieszablonowe rozwiązania. Z drugiej strony pokolenie Y ma świadomość swojej wartości na rynku pracy i nie boi się zmian, dlatego często stawia spore żądania przed swoimi pracodawcami. Na lojalność millenialsów trzeba nieustannie pracować – nie przywiązują się oni do miejsca pracy, bo wierzą we własne siły i w to, że świat stoi przed nimi otworem.

 

Jak z nimi współpracować?

 

Idealna praca dla millenialsa to taka, w której może się wykazać, a jego pomysły są doceniane i nagradzane. Podstawą udanej współpracy z przedstawicielem pokolenia Y jest otwarta komunikacja z przełożonymi, przy jednoczesnym zachowaniu wyznaczonych granic. Szef powinien być mentorem, który stawia wymagania, ale jednocześnie wspiera i motywuje do rozwoju.

 

Pokolenie Y nie lubi się nudzić, dlatego w pracy należy dbać o różnorodność powierzanych mu zadań, dostarczać mu ciągle nowych wyzwań i możliwości udoskonalania swoich umiejętności oraz osiągania kolejnych szczebli kariery. Millenialsi także bardzo cenią sobie wolność, dlatego podstawą pracy tego pokolenia jest elastyczność – milenialsi bardzo doceniają możliwość pracy zdalnej przy samodzielnie ustalanym grafiku.

 

Pokolenie Y to pokolenie dużych oczekiwań wobec pracodawców, ale współpraca z nim może być nadzwyczaj owocna. Jego przedstawiciele potrafią sprostać niejednemu problemowi i ambitnie podchodzą do stawianych przed nimi wyzwań.

 

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com