Reklamy
Biznes

RAFAKO i Polimex łączą siły, na początek powalczą o 5-6 mld zł

RAFAKO i Polimex Energetyka z Grupy Polimex-Mostostal podpisały list intencyjny ws. wspólnej realizacji przedsięwzięć związanych z sektorem energetycznym. Konsorcjum obu polskich firmy stanie doprzetargu na rozbudowę mocy Elektrowni Ostrołęka, którejinwestorem jest Grupa Energa.

– Zawarte dziś porozumienie o współpracy pomiędzy RAFAKO a Polimex Energetyka jest jednym z elementów szerszej współpracy pomiędzy naszymi firmami. Wierzymy, że partnerstwo dwóch rodzimych podmiotów, które uczestniczą obecnie w budowach największych obiektów energetycznych w kraju jako generalni wykonawcy, pozwoli stworzyć strukturę dla realizacji kolejnych strategicznych obiektów energetycznych w Polsce, w tym w szczególności budowy nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka – powiedział Mirosław Skowron, Prezes Polimex Energetyka.

– Dzięki doświadczeniom zdobytym przez obydwie firmy w projektach zarówno w kraju jak i za granicą, możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nawet tak skomplikowany technologicznie i wykonawczo projekt, jak budowa bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym na parametry ultra nadkrytyczne, jest możliwy do zrealizowania przez polskie konsorcjum wykonawcze, gdyż większość niezbędnych technologii i zasobów realizacyjnych dostępnych jest na naszym rodzimym rynku – dodała Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes RAFAKO S.A.

Zarządu stron listu podkreślają, że kompetencje Rafako i Polimex Energetyka i uzupełniają się, stąd łącząc siłęspółki będą mogły znacząco zwiększyć swój potencjał wykonawczy i zbudować kompleksową ofertę. Oba przedsiębiorstwa mają bogatą wiedzę i doświadczenie w realizacji inwestycji z dziedziny budowy bloków energetycznych. Wkładem Rafako jest unikalne know-how w obszarze technologii. Atutem Polimexu jest z kolei m.in. bogaty park maszynowy umożliwiający  sprawne prowadzenie prac montażowo – budowlanych.

– W przetargu na rozbudowę Elektrowni Ostrołęka liderem konsorcjum będzie Polimex Energetyka, odpowiedzialny za prace montażowo-budowlane. Rafako, jako współkonsorcjant, zajmie się wykonawstwem części technologicznej bez wyspy turbinowej – dodała Agnieszka-Wasilewska-Semail.

Należąca do Energi Elektrownia Ostrołęka S.A. jest największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce.  W skład spółki tworzą dwa zakłady: Elektrociepłownia Ostrołęka (zbudowana  w 1956 r.) i Elektrownia Ostrołęka – oddana do użytku w 1972 r., której rozbudowa jest planowana. Dziś Elektrownia Ostrołęka składa się z trzech bloków energetycznych o mocy 221 MW, 200 MW i 226 MW.

RAFAKO

Reklamy