Reklamy
Biznes

Rok 2016 na rynkach akcji

Kuba Wojciechowski, CFA, Specjalista ds. Inwestycji, Biuro DoradztwaInwestycyjnego Citi Handlowy podsumowuje 2015 rok na globalnych rynkach finansowych oraz przedstawia prognozy na 2016 rok.

Jak podkreśla ekspert nastroje inwestorów w mijającym roku wahały się od euforii do paniki i po raz pierwszy od wielu lat byliśmy świadkami powrotu dużej zmienności. Jakub Wojciechowski wskazuje, że umiarkowany wzrost gospodarczy w 2016 roku powinien prowadzic do dalszego wzrostu zysków spółek, które mogą przyjąć wartościjednocyfrowe w tym i dwucyfrowe w kolejnym roku. W skali globalnej rynek oczekuje wzrostu o odpowiednio 7 i 12% rok do roku, co powinno sprzyjać stabilizacji nastrojów na giełdach.

W bieżącym roku dużym wsparciem powinny być nadal banki centralne, które w dalszym ciągu prowadzą luźną politykę monetarną. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście Bank Japonii i Europejski Bank Centralny, które prowadzą programy luzowania ilościowego o bardzo dużej skali. Amerykański FED – choć rozpoczął cyklpodwyżek stóp – będzie zdaniem analityków Citi Handlowy podnosił koszt pieniądza bardzo wolno. W skali globalnej polityka monetarna będzie więc wciąż bardzo ekspansywna co powinno wpływać pozytywnie na nastroje rynkowe i jest w pewnym sensie gwarantem bezpieczeństwa na wypadek poważniejszych zawirowań wgospodarce.

Pomimo spodziewanych wzrostów na rynku akcji ekspert prognozuje, że 2016 rok może być równie nerwowy jak rok ubiegły. Wiele rynków jest od kilku lat w hossie, wyceny znajdują się w okolicach średnich, a wzrost zyskówmożna uznać za umiarkowany. To jednak typowa cecha dojrzałego cyklu giełdowego. Ta faza charakteryzuje się wyższą zmiennością i niższą oczekiwaną stopą zwrotu.

Podsumowując przed nami więc sporo niepewności, jednak, jak podkreśla ekspert, rynek byka to wspinaczka po ścianie strachu. Za każdym zagrożeniem kryje się szansa i zdaniem analitykow Citi Handlowy w tym roku okazjiinwestycyjnych będzie można wbrew pozorom znaleźć wiele.

Citi Handlowy

Reklamy