Reklamy
Biznes

Spartan Capital: najlepsze polskie pomysły na globalnym rynku technologicznym

Czy rodzime projekty mogą odnieść sukces na globalną skalę? Wydaje się, że tak. Największą trudnością, z jaką borykają się początkujący przedsiębiorcy jest niski budżet realizowanych projektów, jednak zaradni startupowcy potrafią znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Nierzadko ich odpowiedzią na problemy budżetowe jest współpraca z Aniołami Biznesu. Inwestorzy coraz częściej zauważają potencjał drzemiący w młodych przedsiębiorczych wynalazcach, a ci z kolei mają świadomość, że fundusze inwestycyjne to nie tylko zastrzyk gotówki dla wschodzącej firmy, ale także doświadczenie biznesowe pozwalające zwyciężyć w warunkach globalnej konkurencji. Przebicie się na rynku IT to zadanie trudne, ale możliwe do realizacji. Przykłady polskich startupów, których projekty stały się markami rozpoznawalnymi na całym świecie, to najlepszy dowód na siłę rodzimych rozwiązań w zakresie innowacji technologicznych.

W jaki sposób młodzi zdolni polscy przedsiębiorcy podbijają rynki światowe? Niejednokrotnie dzięki prestiżowym konkursom. Codility.com, aplikacja popularna nie tylko w kraju, ale i za granicą, jest zwycięzcą Seedcamp 2009 i TechCrunch Europas 2010. Codility.com to popularny serwis internetowy wspomagający proces rekrutacji programistów. Korzystając z niego rekruterzy mogą zdalnie przeprowadzać testy kompetencyjne dla branży IT. SaveUp, kolejny odnoszący sukcesy rodzimy produkt, zdobył główną nagrodę w Agora Startup Fest 2011. SaveUP to startup twórców aplikacji, która pozwala na mobilny zakup multimediów. Za pomocą oprogramowania można na podstawie zdjęcia okładki wybranego produktu mobilnie złożyć zamówienie w sklepie. Nowatorskim pomysłem jest też projekt NeurON, laureat Intel European Challenge oraz Intel Global Challenge [przyp. red: właśnie trwa nabór do Intel® Business Challenge 2012]. Oprogramowanie wykorzystuje fale mózgowe do bezdotykowego sterowania urządzeniami. Aplikacja otwiera nowe możliwości komunikacji człowieka z urządzeniami elektronicznymi, zapewniając szybkie i efektywne korzystanie m. in z komputera bez użycia rąk. Na uwagę zasługuje też FilesTube.com, internetowa wyszukiwarka multimediów, która pozwala na łatwe znalezienie m.in. filmu czy pliku mp3. FilesTube.com zajmuje obecnie 144 miejsce w prestiżowym rankingu Alexa Internet, najpopularniejszych stron na świecie. Zgodnie z danymi comScore w październiku 2009 roku FilesTube.com odwiedziło 26 mln użytkowników z całego świata.

Rodzime serwisy społecznościowe to kolejny przykład na udane globalne rozwiązania. Wystarczy spojrzeć na sukces portalu Filmaster rekomendującego filmy na podstawie wybranych filtrów. Polski Filmaster na jednej z najważniejszych konferencji poświęconej mediom audiowizualnym – MIPTV, został uznany za jeden z najbardziej nowatorskich startupów. Nie jest to jedyny polski pomysł na ciekawy serwis społecznościowy. Placeknow.com to kolejny międzynarodowy obiecujący portal społecznościowy. Serwis jest innowacyjnym pomysłem na wygenerowanie przestrzeni w sieci pozwalającej użytkownikom internetu z całego świata, w tym również miastom oraz organizacjom rządowym i pozarządowym na wymianę informacji o interesujących lokalizacjach i wybranych zakątkach ziemi. Placeknow.com to narzędzie dostarczające ciekawe informacje z całego świata, pomysły na aranżacje podróży oraz propozycje spędzenia czasu w konkretnym miejscu. Placeknow.com stwarza też możliwość wymiany doświadczeń i budowania relacji z innymi miłośnikami internetu. Cechą wyróżniającą portal na tle innych serwisów jest funkcjonalny i przyjemny w obsłudze interfejs. Oprócz Placeknow.com startupami, które mają szansę przebić się na globalnym rynku IT są zdaniem inwestorów Exnui i Igoria Trade.

A jakie są prognozy na rozwój sektora nowych technologii? Zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu Instytutu Gartner prognozowany jest systematyczny wzrost wartości wydatków w technologie IT, podobnie jak w ogólnie rozumiany rynek internetowy, który z roku na rok rozwija się coraz dynamiczniej.

Konrad Szwedziński, prezes zarządu Spartan Capital S.A.

Reklamy